Jak poprawnie zagłosować przez Internet albo przy pomocy papierowej karty do głosowania.
W budżecie obywatelskim głosować można tylko raz – albo przez platformę, albo tradycyjnie przy pomocy karty do głosowania. W każdym przypadku należy to zrobić uważnie i poprawnie, bo nasz głos będzie NIEWAŻNY!
Głosowanie przez Internet
Po raz pierwszy w budżecie obywatelskim głosujemy przy pomocy platformy wabrzezno.konsultacjejst.pl/budzet-obywatelski. Głosowanie rozpoczęło się sekundę po północy 1 sierpnia i trwać będzie do 16 września 2019 roku.
Głosując przez platformę musimy dokładnie i uważnie wpisać wszystkie dane! Jeden błąd, nawet literówka w nazwisku czy też wpisanie liczby zero jako numeru mieszkania, którego w rzeczywistości nie ma – powoduje, że system zweryfikuje nasz głos negatywnie.
Dlatego też:
- nazwiska dwuczłonowe należy wpisywać: Kowalska-Kowalska – bez zbędnych spacji;
- nie zdrabniać imion, np. Arkadiusz a nie Arek;
- jeżeli mamy tylko nr budynku, to nie wypełniać nr lokalu żadnymi znakami (nie wypisywać zer, myślników czy iksów);
- wpisujemy adres, pod którym jesteśmy zameldowani na stałe czy też na czasowo;
- po wpisaniu nazwiska sprawdzamy czy w jego pisowni nie zrobiliśmy błędu.
Osoby, które głosują przez platformę otrzymują komunikaty:
- GŁOS ważny;
- GŁOS nieważny – negatywna weryfikacja w bazie ludności – należy skontaktować się z Urzędem;
- GŁOS nieważny – dane zostały wykorzystane – o ile nie głosowaliśmy wcześniej koniecznie trzeba skontaktować się z Urzędem.
Jeżeli otrzymaliśmy informację, że głos jest nieważny – należy sprawę wyjaśnić w Urzędzie Miasta. Uczulamy tutaj szczególnie na komunikat „dane zostały wykorzystane”, bo jeżeli wcześniej nie głosowaliśmy, oznaczać to może, że ktoś popełnił oszustwo i oddał głos za nas!
Prosimy osobiście – ul. Wolności 18, pokój nr 3, lub telefonicznie – nr telefonu 56 688 45 07- wyjaśniać i zgłaszać takie komunikaty. Każdy możemy sprawdzić!
Głosowanie tradycyjne
Kartę do głosowania możemy pobrać z platformy lub poniżej albo przyjść po druk do Urzędu Miasta (sekretariat) lub do Straży Miejskiej.
Druk należy starannie wypełnić – pamiętając szczególnie:
- o ostatnich rubrykach w tabeli – w których należy podać ogólną wartość wybranych projektów oraz liczbę wybranych projektów. Brak tych danych spowoduje, że karta do głosowania będzie nieważna,
- o tym, że jeżeli NIE ZAZNACZYMY w „Zgodzie na przetwarzanie danych osobowych” – „wyrażam zgodę” nasz głos będzie nieważny,
- o tym, że na karcie nie może być żadnych skreśleń, bo nasz głos będzie nieważny,
- o tym, że suma wybranych przez nas projektów nie może przekroczyć kwoty 500.000 zł, bo nasz głos będzie nieważny.
Poprawnie wypełniony druk karty do głosowania należy przynieść do sekretariatu Urzędu Miasta (ul. Wolności 18). Po godzinach pracy Urzędu można zostawić go w siedzibie Straży Miejskiej.
Głosowanie trwa do 16 września włącznie.
Pamiętajmy – zanim zagłosujemy – zapoznajmy się z projektami – TUTAJ
Druk karty do głosowania BO 2020