Radni na ostatniej sesja Rady Miasta jednogłośnie przyjęli do realizacji program profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych i przeciwdziałania narkomanii, który obowiązywać będzie w 2018 roku.
„Gminy program profilaktyki i rozwiązywaniem problemów alkoholowych i przeciwdziałania narkomanii” ustalany jest na dany rok kalendarzowy. Jego realizacją w naszym mieście zajmuje się Wąbrzeskie Centrum Profilaktyki Terapii i Integracji Społecznej. Centrum współpracuje w tym zakresie z wieloma instytucjami.
Realizacja tego programu oparta jest na kilku głównych celach. Są nimi zadania: zwiększanie dostępności pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób uzależnionych od alkoholu i innych substancji psychoaktywnych; udzielanie rodzinom, w których występują problemy alkoholowe pomocy psychospołecznej i prawnej; zwiększanie efektywności działań w zakresie profilaktyki; wspomaganie innych instytucji i organizacji zajmujących się rozwiązywaniem problemów alkoholowych i działających z zakresie pomocy społecznej.
W 2017 roku w wyniku realizacji tego programu, 7 wąbrzeźnian podjęło stosowne leczenie dla osób uzależnionych i 104 osoby skorzystały z innych form pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej. Z pomocy punktu informacyjno – konsultacyjnego dla rodzin, w których występują problemy alkoholowe oraz zażywania narkotyków i dopalaczy korzystało w sumie 111 osób, którym udzielono 340 konsultacji. Natomiast w ramach pomocy terapeutycznej udzielono 287 konsultacji i 1245 porad osobom uzależnionym oraz ich rodzinom. Ponadto dla 25 dzieci prowadzono zajęcia w świetlicy terapeutycznej WCPTiIS, a opiekunów tych dzieci objęto stałą pedagogizacją. W okresie ferii zimowych i wakacji, dla dzieci, potrzebujących wsparcia terapeutycznego organizowane są również półkolonie. Zorganizowano też 15 spotkań w szkołach dotyczących zażywania środków psychoaktywnych pn. „Narkotyki? To mnie nie kręci” oraz 7 spotkań w szkołach nauki jazdy w ramach kampanii „Przeciw Pijanym Kierowcom”.
Gminnym programem objętych jest m.in. 95 osób uzależnionych od alkoholu, 16 osób zażywających narkotyki i dopalacze, 2 osoby uzależnione od komputera, 2 osoby uzależnione od hazardu oraz 100 osób, które żyją w rodzinie zagrożonej problemem uzależnienia i potrzebują pomocy psychospołecznej lub prawnej czy też ochrony przed przemocą w rodzinie.
Program na 2018 roku, opracowany przez Wąbrzeskie Centrum Profilaktyki Terapii i Integracji Społecznej, przyjęty został do realizacji na ostatniej sesji Rady Miasta, która odbyła się 7 marca 2018 r. Na sesji radni wysłuchali również sprawozdania z realizacji programu w 2017 roku.
Gminny program profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych i przeciwdziałania narkomanii na 2018 rok TUTAJ