Złota polska jesień nie zawiodła, była najważniejszym „gościem” naszej piątkowej imprezy. Piękna pogoda i ciepłe słońce pozwoliły na dobrą zabawę.
Po ulewnych deszczach i silnych wiatrach w czwartek, piątkowa pogoda była naprawdę wielką niespodzianką. Ciepłe słońce, prawie bezchmurne niebo nad Placem Jana Pawła II zwiastowało udaną zabawę. I tak też było. Od godz. 13.00 na wąbrzeski rynek przybywało coraz więcej mieszkańców. Witała ich muzyka, zapach gotowanego leczo, stragany, w których oferowano m.in. ekologiczne jadło, wyroby rękodzielnicze, miody, obrusy, zabawki, zioła. Na dzieci czekała Bajkolandia i wata cukrowa oraz wiele konkursów i zabaw, za udział w których rozdano mnóstwo nagród. Bardzo chętnie dzieci wraz z opiekunami odwiedzały stoisko edukacyjne Stowarzyszenia Tilia z Torunia, w którym mogły pograć w gry edukacyjne, obejrzeć prezentację multimedialną, zakręcić kołem fortuny czy np. wziąć udział w rozwiązywaniu krzyżówki. Tematem wiodącym atrakcji, zaproponowanych przez stowarzyszenie, była segregacja, odzyskiwanie i utylizacja odpadów. Znalazło się też trochę chętnych, którzy skorzystali z obecności ratowników i postanowili nauczyć się zasad udzielania pierwszej pomocy. Imprezę prowadzili aktorzy Teatru MagMowcy z Torunia – Agnieszka Smeja, Ignacy Mościcki i Bartosz Potęga. Zachęcali do konkursów, tańczyli i bawili się z uczestnikami. Wystawili też przedstawienie pt. „Pracowita jesień”, powierzając część ról grupie małych wąbrzeźnian. W imprezę włączyła się również radna Eleonora Orczykowska, która promowała akcję „Karta życia”. Ten temat znalazł zainteresowanie zarówno wśród młodych, jak i starszych uczestników. Była również mowa o bezpieczeństwie. Funkcjonariusze Policji, nie tylko mówili o tym, jak mamy się zachowywać i czego powinniśmy się wystrzegać, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo w różnych miejscach i sytuacjach, ale również zapraszali do konkursów i rozdawali kamizelki odblaskowe. Powodzeniem – jak zawsze na naszych jesiennych piknikach – cieszył się Teatr Kulinarny Krzysztofa Górskiego. Tym razem na przeogromnej patelni gotowane było leczo. Pan Krzysztof wydał ok. 500 porcji. Dla ciekawych podajemy składniki na leczo dla 500 osób: 30 kg pomidorów, 48 kg pieczarek, 35 kg papryki, 30 kg cebuli, 25 kg kiełbasy. Nie lada frajdą była też nauka bachaty. Ten szybki kurs zmysłowego tańca prowadziła instruktorka ze Szkoły Tańca Hause of Dance z Brodnicy (szkoła ta prowadzi zajęcia również w naszym mieście).
Piątkowa impreza była też okazją do podsumowania dwóch konkursów: Najpiękniejszy ogródek Wąbrzeźna oraz Zbieramy kasztany, bo zwierzęta kochamy. Nagrody dla jego laureatów i osób wyróżnionych wręczane były na scenie. Te doniosłe chwile nagradzane były brawami uczestników. Wydarzeniem pierwszego konkursu było przyznanie państwu Sobieszczańskim certyfikatu Złoty Ogródek Wąbrzeźna. W drugim szokiem okazała się informacja o ilości zebranych przez dzieci kasztanów i żołędzi. Po podsumowaniu wyników okazało się, że było ich prawie 7 ton! Zwycięzcy – grupa przedszkolaków – Misie z Bajki – zebrali 858,2 kg, w przeliczeniu na jedno dziecko – 34,33 kg.
Gwiazdą naszej jesiennej imprezy był zespół Klenczon Projekt. Grupa powstała w styczniu 2015 r. w kawiarni Starbucks Coffee w Gdańsku Wrzeszczu. Skład grupy to: Tadeusz Rząca, Marek Zienkowski, Slawomir Koryzno – muzycy, którzy współtworzyli i występowali w zespole Ex Czerwone Gitary. W ich wykonaniu usłyszeliśmy znane utwory Krzysztofa Klenczona.
Organizatorem festynu „Powitanie jesieni – jarmark ekologiczny” był Urząd Miasta Wąbrzeźno. Na nasze zlecenie przygotowała go firma RYTM z Torunia. Organizacyjnie wsparli nas Miejski Zakład Usług Komunalnych, Straż Miejska, Komenda Powiatowa Policji w Wąbrzeźnie.