23 lipca wąbrzeski rynek zamienił się w mobilną wystawę zabytkowych pojazdów. „Pełnoletnie” samochody, traktory i motocykle królowały na Placu Jana Pawła II podczas VII Wystawy Zabytkowych Pojazdów.
Tego dnia, pomimo ulewnego deszczu, gościliśmy ponad 180 „weteranów na czterech i dwóch kółkach”, którzy przyjechali do Wąbrzeźna m.in. z takich miejscowości jak: Grudziądz, Papowo Biskupie, Lubicz Górny, Brodnica, Toruń, Golub – Dobrzyń, Sulnówko, Bydgoszcz, Głogowo, Stolno, Unisław, Nawra, Chełmża, Starogard Gdański, Chojnice, Tczew i wielu innych większych i mniejszych miejscowości.
Wspaniałe klasyki zwabiły rzesze oglądających. Można było zobaczyć sporą reprezentacje Fiatów, Syrenek, Mercedesów oraz Volkswagenów. Ponadto na wystawie królowały także Zastawy, Skody i Wołgi. Pasjonaci zabytkowych „czterech kołek” mogli oglądać również stare ciągniki: Ursusy, Fordy, Volvo, motocykle oraz repliki różnych niebywale ciekawych maszyn. Wachlarz prezentowanych marek był imponujący.
Tradycyjnie już dla uczestników imprezy zorganizowano szereg konkursów, które cieszyły się dużym zainteresowaniem a zawodnicy musieli wykazać się nie lada sprytem i szybkością, aby pokonać przeciwnika.
W konkurencji na „Najgłośniejszy samochód osobowy” wygrał Arkadiusz Zieliński. Właścicielem „Najgłośniejszego traktora” okazał się Sylwester Chrapiński z Książek, z kolei „Najgłośniejszym pojazdem dostawczym” był STAR 25 OSP w Konojadach. Najbardziej donośny ryk silnika miał motocykl Grzegorza Będźmirowskiego z Torunia.
Niepokonanymi w wymianie koła na czas okazali się Bartosz Dudkiewicz i Sławomir Jabłoński z Lipna oraz Wojtek Głos z Torunia. Natomiast najszybszymi w wymianie uszczelki pod głowicą byli Bartosz Dudkiewicz z Lipna i Henryk Kozłowski z Wąbrzeźna.
Najmłodszym uczestnikiem Wystawy został Franek Krajnik z Wąbrzeźna. Natomiast właścicielem najlżejszego pojazdu był Wojciech Jankowski z Torunia.
Motywem przewodnim tegorocznej motoryzacyjnej inicjatywy był POLONEZ.
A więc nie mogło zabraknąć wyboru najładniejszego auta tej marki, który należy do Romana Dembka z Brodnicy. Z kolei najstarszym POLONEZEM okazało się auto Michała Lange z Skórcza.
Najmniejszym pojazdem Wystawy była mini replika WARSZAWY z 1952 roku Romualda Szymańskiego z Grudziądza. Było co podziwiać
Organizator przygotował również konkurs familijny „Mama, tata i ja”, w którym rodzice w jak najszybszym czasie musieli pokonać wyznaczoną trasę z dzieckiem przygotowanym specjalnie na wystawę mini samochodzikiem. Spośród rodzin biorących udział w tej konkurencji najszybciej wyznaczony dystans pokonała rodzina Pana Dariusza Osipowicza z Radzynia. Gratulujemy Uwagę odwiedzających wystawę przyciągnął VW Garbus Jana Tajchmana z Torunia, któremu przypadła „Nagroda publiczności”.
Miano najoryginalniejszej stylizacji otrzymał Łukasz Krupski z Torunia, który do Wąbrzeźna przyjechał profesjonalnie odrestaurowanym BARKASEM B 1000 KK w stroju lekarza oraz Maciej Sacha z Książek w przebraniu milicjanta.
Najstarszym samochodem na wystawie był CITROEN z 1929 roku Andrzeja Budnego z Golubia-Dobrzynia a najstarszym motocyklem był NIMBUS z 1937 roku Romana Kubackiego z Torunia.
Najciekawszym pojazdem autorskim okazał się URAL K 650 Mariusza Kurasiewicza z Kurkocina. Pojazdem, który pokonał największy dystans na Wystawę w Wąbrzeźnie był MERCEDES Pana Dominika Wieliczko z Rokitnicy, który przemierzył niemal 140 km, żeby być na tym spotkaniu miłośników zabytkowej motoryzacji. Tym razem warunki były naprawdę trudne.
Niestety zaplanowany na zakończenie imprezy rajd do dawnego majątku w Niedźwiedziu został przełożony na sierpień z powodu niesprzyjającej pogody. Jednak pomimo ulewnego deszczu fani motoryzacji nie zawiedli. Bo przecież pasja i miłość do klasyków potrafi zdziałać cuda. I tak też było w Wąbrzeźnie. Nasi goście rozwiali czarne chmury przywożąc ze sobą odrobinę słońca i całe mnóstwo uśmiechu i życzliwości Dziękujemy To dzięki Wamtakie imprezy mają sensO terminie rajdu będziemy informować na naszych stronach. Ale już dziś możecie Państwo czuć się zaproszeni
Organizatorem „mobilnej” plenerowej ekspozycji był Wąbrzeski Dom Kultury. Patronat honorowy objął Burmistrz Wąbrzeźna Leszek Kawski.
Za pomoc w organizacji VII Wystawy Zabytkowych Pojazdów dziękujemy: wąbrzeskiej delegaturze Automobilklubu Toruń, Firmie ARMOT z Wąbrzeźna oraz Straży Miejskiej i Komendzie Powiatowej Policji w Wąbrzeźnie.
Patronami medialnymi imprezy były: Gazeta Pomorska, Tygodnik Regionu Wąbrzeskiego CWA, Radio PiK, Automobilista, zabytkowi.pl oraz Miejska Telewizja Kablowa.
Dorota Otremba, WDK