Do 30 sierpnia 2017 roku osoby niepełnosprawne mogą składać wnioski w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Wąbrzeźnie w ramach programu „Aktywny samorząd”- moduł I.
Moduł I programu „Aktywny samorząd” dotyczy likwidacji barier, utrudniających aktywizację społeczną i zawodową. Program skierowany jest do osób z niepełnosprawnością i finansowany jest ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
W ramach modułu I można uzyskać wsparcie finansowe na:
– zakup i montaż oprzyrządowania do posiadanego samochodu,
– uzyskanie prawa jazdy kategorii B,
– zakup sprzętu elektronicznego lub jego elementów oraz oprogramowania,
– szkolenie w zakresie obsługi sprzętu elektronicznego i oprogramowania, nabytego w ramach programu,
– utrzymanie sprawności technicznej posiadanego wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym,
– protezę kończyny, w której zastosowano nowoczesne rozwiązania techniczne, tj. protezy co najmniej na III poziomie jakości,
– utrzymanie sprawności technicznej posiadanej protezy kończyny, w której zastosowano nowoczesne rozwiązania techniczne (co najmniej na III poziomie jakości),
– utrzymanie aktywności zawodowej poprzez zapewnienie opieki dla osoby zależnej, tj. dziecka będącego pod opieką wnioskodawcy, przebywającego w żłobku lub przedszkolu albo inną tego typu opieką (dziennego opiekuna, niani lub w ramach klubu dziecięcego, punktu przedszkolnego, zespołu wychowania przedszkolnego).
Adresatami dofinansowania przy zakupie oprzyrządowania do posiadanego samochodu są osoby niepełnosprawne, posiadające znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności, lub orzeczenie o niepełnosprawności w wieku do lat 18, lub w wieku aktywności zawodowej, lub osoby zatrudnione z dysfunkcją narządu ruchu. Dofinansowanie do kosztów prawa jazdy mogą otrzymać osoby niepełnosprawne, posiadające znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności w wieku aktywności zawodowej z dysfunkcją narządu ruchu. Osoby niepełnosprawne, posiadające znaczny stopień niepełnosprawności lub orzeczenie o niepełnosprawności w wieku do lat 18 lub w wieku aktywności zawodowej, lub zatrudnione z dysfunkcją obu kończyn górnych lub narządu wzroku, mogą ubiegać się o dofinansowanie sprzętu elektronicznego lub jego elementów oraz oprogramowania i szkolenia w zakresie obsługi nabytego w ramach programu sprzętu elektronicznego i oprogramowania. Osoby, posiadające wózek inwalidzki o napędzie elektrycznym, wymagający utrzymania jego sprawności technicznej, mogą otrzymać wsparcie, jeżeli mają znaczny stopień niepełnosprawności lub orzeczenie o niepełnosprawności. Do dofinansowania protezy kończyny lub utrzymania sprawności technicznej już posiadanej protezy kończyny, w której zastosowano nowoczesne rozwiązania techniczne kwalifikują się osoby, posiadające stopień niepełnosprawności, będące w wieku aktywności zawodowej lub zatrudnione, z potwierdzoną opinią eksperta PFRON o stabilności procesu chorobowego, potwierdzoną opinią eksperta PFRON o rokowaniach uzyskania zdolności do pracy w wyniku wsparcia udzielonego w programie.
Przewidziano również wsparcie dla osób aktywnych zawodowo, posiadających znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności poprzez dofinansowanie kosztów opłaty za żłobek, przedszkole lub inną tego typu opiekę (dziennego opiekuna, niani lub w ramach klubu dziecięcego, punktu przedszkolnego, zespołu wychowania przedszkolnego).
Informacje na temat programu na stronach: www.pfron.org.pl i www.pcpr-wabrzezno.rbip.mojregion.info oraz w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Wąbrzeźnie, ul. Wolności 44, pok. nr 27. Druki wniosków dostępne są w siedzibie PCPR i na stronie internetowej.
PCPR w Wąbrzeźnie