To już osiemnasta edycja ogólnopolskiego konkursu geologiczno-środowiskowego „Nasza Ziemia – środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro”.
Konkurs rozgrywany jest w trzech kategoriach wiekowych: dla szkół podstawowych jako konkurs plastyczny, dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych jako konkurs wiedzy geologiczno-środowiskowej. Organizowany jest przez Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie.
Tym razem uczestnicy konkursu mieli dotrzeć w niesamowite miejsca pełne oszałamiających barw zaklętych w geologicznym świecie skał, minerałów, kamieni szlachetnych i skamieniałości. Raporty ze swoich wypraw uczniowie przesyłali w formie prac pisemnych lub plastycznych, do regionalnych oddziałów PIG-PIB (w Sosnowcu, Gdańsku, Szczecinie, Kielcach, Krakowie, Wrocławiu i Warszawie).
Uczniowie naszego gimnazjum napisali bardzo ciekawe referaty. Jednak to praca Bartosza Twardowskiego z klasy 1E, który opisał jak powstały i skąd pochodzą barwy Gór Tęczowych w Chinach zwyciężyła w półfinale regionalnym województw: kujawsko-pomorskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego.
Bartosz Twardowski został zaproszony do Państwowego Instytutu Geologicznego w Gdańsku, gdzie podczas etapu regionalnego wykazał się dużą wiedzą geologiczną. Uczestnicząc w testach i rozwiązując zadania zajął I miejsce wśród laureatów.
Jako zwycięzca półfinałów w swojej kategorii wiekowej przeszedł do finałów ogólnopolskich, odbywających się w Muzeum Geologicznym PIG-PIB w Warszawie. Udział w finałach jest połączony z fundowaną laureatowi wycieczką do Warszawy, która odbędzie się w dniach 31.05. – 1.06.2017. Podczas finałów centralnych nasz uczeń będzie brał udział w ostatnim etapie konkursu wiedzy. Bartek już dzisiaj jest jednym z siedmiu najlepszych geologów-gimnazjalistów w Polsce. Życzymy mu dalszych sukcesów w stolicy. Uczeń przygotowuje się do konkursu pod kierunkiem pani Doroty Zielińskiej.
Teks i foto. Gimnazjum nr 1