Dzisiaj rozpoczyna się trzydniowa uczta historyczna. W czasie III Wąbrzeskiego Festiwalu Historycznego wracać będziemy do chrztu Polski oraz czasów Słowian. Ale zanim udamy się w tak odległe czasy…
… jest pewna ciekawostka, którą wypada poznać. Czy wiecie, że fortepian, który stoi w WDK ma 120 lat i niezwykle barwną historię. Jaką?
Dowiecie się, jak przyjdziecie dzisiaj na inaugurację III Wąbrzeskiego Festiwalu Historycznego. Warto, bo nie tylko zaspokoicie swoją ciekawość, ale zaczerpniecie i coś dla ducha, i coś dla ciała.
Muzyczne spotkanie przy torcie i opowieść o niezwykłym „życiu” fortepianu rozpoczyna się o godz. 17.00 w galerii Domu Kultury. Koncert fortepianowy zaprezentuje Marcin Mackiewicz – dyrektor Szkoły Muzycznej I stopnia w Wąbrzeźnie. Specjalnie dla nas – po raz pierwszy zagra własne, autorskie kompozycje fortepianowe. Na tej premierze nie może Was zabraknąć!
Od dzisiaj można również odwiedzać wystawę przygotowaną w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej. Mówi ona o życiu na naszych ziemiach przed i po chrzcie księcia Polan Mieszka I.
Natomiast jutro – 21 czerwca – czekają nas pokazy mody piastowskiej, zabawy, gry i warsztaty historyczne, oraz słowiańskie rytmy i pląsy – to wszystko w ramach Żakinady Historycznej pn. „My, Słowianie”. Impreza odbędzie się na Placu Jana Pawla II, rozpoczęcie o godz. 12.00. Po południu o godz. 17.30 wszystkich miłośników poezji, literatury organizatorzy zapraszają na spotkanie z Wojciechem Kassem – poetą, eseistą i dyrektorem Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu na Mazurach.
22 czerwca o godz. 12.00 dzieci ze szkół podstawowych poznawać będą opowiadanie Gustawy Jareckiej pt. „Szósty oddział jedzie w świat”. Jego fabuła toczy się w Wąbrzeźnie. Autorka prawdopodobnie uczyła w jednej z naszych szkół. Ostatnim punktem festiwalu będzie wystawa. Spotkamy się na niej, by zobaczyć gary i fajanse minionych epok oraz skosztować kuchni rzepichy.