Spotkanie w Wąbrzeskim Domu Kultury było kolejną okazją do rozmowy o bezpieczeństwie w naszym mieście. Do udziału w dyskusji o dopalaczach i nie tylko zaproszono wąbrzeską młodzież.
Debata społeczna, która odbyła się 12 października 2015 r., cieszyła się dużym zainteresowaniem. Jej wiodącym tematem były niebezpieczeństwa związane z używaniem środków psychoaktywnych, w szczególności narkotyków i dopalaczy. Mowa była również o aspektach prawnych związanych z mediacją. Nie zabrakło także informacji o projekcie pn. „Bezpieczne Wąbrzeźno”, który od marca tego roku jest realizowany przez Gminę Miasto Wąbrzeźno. Po raz kolejny przypomniano o konieczności reagowania w przypadku zagrożenia życia, zdrowia i mienia oraz potrzebie dbałości o wspólne dobro.
Od wiosny bieżącego roku w ramach projektu przeprowadzono w naszym mieście szereg akcji informacyjnych i profilaktycznych na rzecz bezpieczeństwa. Warto przypomnieć chociażby o takich działaniach, jak znakowanie mienia, które zakończyło się piknikiem, o akcji graffiti, spektaklach profilaktycznych czy lipcowym pikniku letnim na wąbrzeskim Podzamczu. Dla mieszkańców, którzy uczestniczyli w działaniach realizowanych w ramach projektu przygotowano materiały promocyjne i informacyjne w postaci ulotek, długopisów, opasek odblaskowych i kalendarzy, które opatrzono numerami telefonów do służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo oraz hasłem wiodącym projektu „WIDZISZ-REAGUJ”. Oprócz debat, od początku trwania projektu stale organizowane są liczne prelekcje oraz pogadanki przez przedstawicieli wąbrzeskiej Policji i Straży Miejskiej. Cały czas trwa również konkurs dla mieszkańców pn. „WIDZISZ-REAGUJ”. W listopadzie br., na zakończenie realizacji projektu, przeprowadzona zostanie ankieta, która pomoże ocenić efekty realizacji projektu w Wąbrzeźnie.
Debatę zorganizowała Komenda Powiatowa Policji w Wąbrzeźnie, będąca instytucją wspierającą projekt pn. „Bezpieczne Wąbrzeźno”.
Działania w ramach projektu pn. „Bezpieczne Wąbrzeźno” realizowane są przy wykorzystaniu dofinansowania ze środków z rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań pn. „Razem bezpieczniej”.
Izabela Jasińska, Wydział Rozwoju Miasta
Fot. KPP Wąbrzeźno