Zmarł Ziemowit Maślanka – Honorowy Obywatel Wąbrzeźna. Uroczystości pogrzebowe odbyły się dzisiaj, 16 lipca 2015 r. w kościele pw. św. Anny w Radzyniu Chełmińskim.
Spoczął na cmentarzu przy ul. Kazimierza Jagiellończyka. W ostatniej drodze towarzyszyli mu najbliższa rodzina, krewni, przyjaciele, znajomi, delegacje, wśród których był Burmistrz Wąbrzeźna, i mieszkańcy ziemi chełmińskiej.
Ziemowit Maślanka urodził się w 1924 roku w Witosówce w województwie tarnopolskim, na dzisiejszych ziemiach Ukrainy. Z Wąbrzeźnem po raz pierwszy zetknął się w ostatnich dniach II wojny światowej, pod koniec kwietnia 1945 roku. – W drugiej połowie marca powróciłem z zsyłki ze Związku Radzieckiego do Łodzi i tam – mówił Ziemowit Maślanka w 1991 roku dla Wiadomości Wąbrzeskich – w Ministerstwie Administracji otrzymałem zadanie osiedlenia partyzantów ze stopnickiego (ówczesne województwo kieleckie) właśnie w powiecie wąbrzeskim. Pamiętam do dziś słowa ministra: „Skontaktuj się tam z działaczem ruchu ludowego Romualdem Wasilewskim. Poznasz go, bo jest taki zgięty w krzyżu. Odnajdź również starostę Bazylego Praduszczyka. Wybierz dla moich partyzantów tylko poniemieckie gospodarstwa w pobliżu stacji kolejowej (…). Ziemowit Maślanka wykonał zadanie. W nasze strony wrócił w 1949 roku, osiedlił się w Radzyniu Chełmińskim. Był nauczycielem, a jego wielką pasją była historia regionu. Społecznie opiekował się zabytkami, był inicjatorem i współorganizatorem wielu wydarzeń społeczno-historycznych zarówno w Radzyniu Chełmińskim, jak i w Wąbrzeźnie.
Jednym z nich było wykonanie w 1959 roku herbu dla Wąbrzeźna z okazji 425. rocznicy nadania herbu przez biskupa Jana Dantyszka. Na wieży ratuszowej umieszczono go dopiero w 1961 roku – po zabiegach Witalisa Szlachcikowskiego – na 715 – lecie Wąbrzeźna. Z. Maślanka był czynnym członkiem wąbrzeskiego Towarzystwa Kulturalnego im. Mikołaja z Ryńska. – Przyciągnęła mnie tutaj – mówił – wspaniała organizacja pracy na rzecz miasta i powiatu (…) Ja byłem inicjatorem i współrealizatorem trzech sesji popularnonaukowych (…) Pierwsza taka sesja była zorganizowana ku czci Wojciecha Kętrzyńskiego w 1968 roku. Zainicjowałem wówczas „Rok Wojciecha Kętrzyńskiego na Ziemi Chełmińskiej”. Z. Maślanka był również pomysłodawcą nadania naszemu liceum imienia Zygmunta Działowskiego. W 1990 roku aktywnie też włączył się w pracę nad odtworzeniem herbu naszego miasta. Nowy herb zastąpił poprzedni i do dzisiaj zdobi wieżę ratusza.
Za wszystkie te wieloletnie działania, Ziemowitowi Maślance 26 września 1990 roku w dowód uznania za zaangażowanie w sprawy naszego miasta i gotowość współpracy z samorządem na rzecz jego rozwoju – Rada Miejska w Wąbrzeźnie nadała tytuł Honorowego Obywatela Miasta Wąbrzeźno.