2191 interwencji, 864 sprawców wykroczeń, 1271 pouczeń, ponad 30 nowych domów dla psów, 124 konwoje, 90 wspólny patroli z policjantami – to tylko niektóre dane, obrazujące pracę strażników miejskich w 2013 roku.
W Straży Miejskiej pracuje 8 osób – 4 strażników miejskich i 4 pracowników administracyjnych. Do ich zadań należy:
1) ochrona spokoju i porządku w miejscach publicznych,
2) czuwanie nad porządkiem i kontrola ruchu drogowego – w zakresie określonym w przepisach o ruchu drogowym,
3) współdziałanie z właściwymi podmiotami w zakresie ratowania życia i zdrowia obywateli, pomocy w usuwaniu awarii technicznych i skutków klęsk żywiołowych oraz innych miejscowych zagrożeń,
4) zabezpieczenie miejsca przestępstwa, katastrofy lub innego podobnego zdarzenia albo miejsc zagrożonych takim zdarzeniem przed dostępem osób postronnych lub zniszczeniem śladów i dowodów, do momentu przybycia właściwych służb, a także ustalenie, w miarę możliwości, świadków zdarzenia,
5) ochrona obiektów komunalnych i urządzeń użyteczności publicznej,
6) współdziałanie z organizatorami i innymi służbami w ochronie porządku podczas zgromadzeń i imprez publicznych,
7) doprowadzanie osób nietrzeźwych do izby wytrzeźwień lub miejsca ich zamieszkania, jeżeli osoby te zachowaniem swoim dają powód do zgorszenia w miejscu publicznym, znajdują się w okolicznościach zagrażających ich życiu lub zdrowiu albo zagrażają życiu i zdrowiu innych osób,
8) informowanie społeczności lokalnej o stanie i rodzajach zagrożeń, a także inicjowanie i uczestnictwo w działaniach mających na celu zapobieganie popełnianiu przestępstw i wykroczeń oraz zjawiskom kryminogennym
i współdziałanie w tym zakresie z organami państwowymi, samorządowymi
i organizacjami społecznymi,
9) konwojowanie dokumentów, przedmiotów wartościowych lub wartości pieniężnych dla potrzeb gminy.
O tym, jak z tych zadań wywiązali się strażnicy miejscy, informuje komendant Krzysztof Grzybek:
W 2013 roku strażnicy miejscy podjęli 2191 interwencji. W wyniku podjętych czynności 864 sprawców wykroczeń zostało ukaranych mandatami karnymi (łączna kwota nałożonych mandatów wynosiła 115.620 złotych), wobec 56 osób skierowano wnioski o ukaranie przez Sąd Rejonowy w Chełmnie Zamiejscowy VII Wydział Karny w Wąbrzeźnie. W 1271 przypadkach interwencje zakończono pouczeniem.
Dbałość o estetykę i utworzenie odpowiedniego stanu sanitarno-porządkowego miasta Wąbrzeźno było jednym z najistotniejszych zadań, które straż realizowała podczas całego roku. Codziennie kontrolowano stan czystości na ulicach, placach, terenach rekreacyjnych. W tym zakresie współpracowano z Miejskim Zakładem Usług Komunalnych, firmą Ekosystem, zarządcami wspólnot mieszkaniowych. W związku ze zmianami w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach strażnicy miejscy współpracowali z Wydziałem Gospodarki Komunalnej UM.
Za zanieczyszczanie, niszczenie roślinności, niewykonanie obowiązków w zakresie utrzymania porządku ukarano 35 osób.
Kontrolowano także nieruchomości w zakresie przestrzegania przepisów o ochronie środowiska. Szczególnie zwracano uwagę na respektowanie zakazu termicznego przekształcania odpadów poza przeznaczonymi do tego urządzeniami.
W ramach poprawy porządku i estetyki miasta, egzekwowano od właścicieli zwierząt uprzątnięcia pozostawionych przez nich nieczystości. Za brak nadzoru ukarano 11 opiekunów zwierząt, skierowano także 1 wniosek o ukaranie do sądu.
Odwieziono do Schroniska dla Zwierząt w Brodnicy 2 bezpańskie psy. Ponadto dla 33 zwierząt udało się znaleźć nowych opiekunów. Ujawniono także, że w 28 przypadkach odnotowano brak rejestracji. Zakupiono również czytnik mikrochipów.
Działania prewencyjne. W tym obszarze współpracowano m.in. z instytucjami oświaty, kultury, organizacjami pozarządowymi.
W ramach działań prewencyjnych strażnicy samodzielnie, a także z funkcjonariuszami Policji, patrolowali tereny wokół szkół.
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej to kolejna instytucja, z którą straż współpracuje, na co dzień. Pomoc tej placówce polegała na asyście pracowników ośrodka podczas zbierania wywiadów środowiskowych, konwojach wartości pieniężnych, transporcie pojazdem służbowym straży podopiecznych do przychodni medycznych, pomoc przy zbiórce żywności. W okresie jesienno-zimowym, gdy warunki atmosferyczne ulegną pogorszeniu, Straż Miejska samodzielnie lub we współpracy z Policją, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej prowadzi działania ukierunkowane na udzielanie pomocy osobom bezdomnym.
Monitoring miejski to kolejne źródło informacji o zdarzeniach wymagających interwencji różnego rodzaju służb.
Od 1 stycznia 2013 roku decyzją Burmistrza kamery, będące w systemie monitoringu miasta, obsługiwane i nadzorowane są przez 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu. Operatorzy ujawnili w 2013 roku 1325 naruszeń prawa, 68 razy powiadamiali Policję. Ponadto zebrany materiał służył pomocą przy ustalaniu sprawców wielu zdarzeń o charakterze kryminalnym.
Stanowisko operatora monitoringu zostało doposażone w 47 calowy telewizor, który nieodpłatnie przekazała firma SHARP. Na koniec roku 2013 w systemie pracowało 29 kamer.
Zarejestrowany obraz pozwolił ujawnić 57 przypadków naruszeń prawa o Ruchu Drogowym przez kierowców tirów. Kierowcy tych pojazdów powodują w większości znaczne zniszczenia w infrastrukturze drogowej centrum miasta.
Straż Miejska prowadziła także ośmiokrotnie pomiary prędkości przy użyciu fotoradaru. W wyniku tych czynności ujawniono 672 przypadki znacznego przekroczenia prędkości.
Do najważniejszych partnerów w realizowaniu zadań z zakresu bezpieczeństwa należała Policja. Wspólnie przeprowadzono 90 służb. Ponadto:
– zabezpieczono 64 razy różnego rodzaju imprezy sportowe, artystyczne.
– konwojowano wartości pieniężne – 124 razy,
– odwieziono do Izby Wytrzeźwień 2 osoby,
– odwieziono do miejsca zamieszkania 24 osoby będące pod wpływem alkoholu,
– dokonywano kontroli pracowników pod względem spożycia przez nich alkoholu w miejscu pracy – ujawniono 2 takie przypadki,
– dla potrzeb Ewidencji Ludności zebrano 12 wywiadów,
– brano udział w pracach komisji konkursu na Najładniejszy Ogródek Przydomowy,
– we wrześniu dokonano kontroli natężenia ruchu na ulicach: 1 Maja oraz ks. gen. W. Kiedrowskiego,
– zabezpieczono miejsca awarii technicznych,
– na bieżąco sprawdzany był stan oświetlenia miasta.