W piątek, 30 września na Placu Jana Pawła II mieszkańcy Wąbrzeźna witali obraz Matki Bożej Jasnogórskiej.
W ceremonii powitania udział wzięli wierni parafii św. ap. Szymona i Judy Tadeusza oraz Matki Bożej Królowej Polski, duchowni z ks. biskupem Andrzejem Suskim na czele; ojcowie Paulini, którzy przygotowywali kilka dni wiernych do przyjęcia obrazu; przedstawiciele władz samorządowych naszego miasta i powiatu oraz goście z ościennych miast i wsi. Matkę Bożą Jasnogórską witały w Wąbrzeźnie tłumy.
Nawiedzenie rozpoczęło się w parafii św. ap. Szymona i Judy Tadeusza. Dlatego też pierwsze oficjalne słowa powitania padły w Sanktuarium. W imieniu parafian Matkę Bożą witał ks. Jan Kalinowski, natomiast w imieniu mieszkańców oraz lokalnych władz samorządowych miasta i powiatu – burmistrz Leszek Kawski. Matkę Bożą powitały również delegacje rodzin wąbrzeskich, młodzieży i dzieci. Nawiedzenie obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w Wąbrzeźnie trwało do niedzieli – 1 września, włącznie. W każdej parafii dobę. W tym czasie w kościołach odbywały się msze święte oraz całodobowe czuwania i modlitwy przy obrazie. Na mszę pożegnalną, odprawioną przez ks. Kazimierza Śmigeckiego w kościele Matki Bożej Królowej Polski, przyszło również bardzo wielu mieszkańców. Ci, którzy nie zmieścili się wewnątrz świątyni, gromadzili się przed nią i na Placu Jana Pawła II. Słowa podziękowania za czas nawiedzenia wypowiedzieli – podobnie jak przy powitaniu – przedstawiciele samorządów lokalnych i grup kościelnych.
Wędrówka kopii cudownego obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej trwa od 1957 roku. Aktu tego nie przerwał nawet fakt aresztowania obrazu przez władze komunistyczne ówczesnej Polski. Sama idea peregrynacji ma ścisły związek z Jasnogórskimi Ślubami Narodu, złożonymi 26 sierpnia 1956 r. w 300. rocznicę Ślubów Lwowskich Jana Kazimierza. Inicjatorem peregrynacji był kardynał Stefan Wyszyński.