A po co nam w ogóle logo? Czy nie wystarczy sam herb? – Nie, ponieważ herb, jako znak urzędowy, powinien podlegać szczególnej ochronie i być wykorzystywany ze szczególną uwagą. Logo zaś może być wykorzystywane w bardzo różnych kontekstach promocyjnych. Zakres stosowania narzędzia został szczegółowo określony w „Księdze Identyfikacji Wizualnej” – mówi burmistrz Tomasz Zygnarowski.
Historyczny herb Wąbrzeźna, swoją historią sięgający XVI wieku, zawiera trzy istotne elementy – tarczę herbową, orle skrzydło oraz złoty biskupi pastorał. Stały się one inspiracją do opracowania nowego logotypu miasta – łączącego w sobie nowoczesną formę z tradycyjnymi, zakorzenionymi w historii motywami herbu. Złoty kolor w logotypie nawiązuje swoją barwą do kolorystyki zastosowanej w oryginalnym herbie. Kształt znaku nawiązuje do klasycznej tarczy herbowej. Symbol orlego skrzydła wraz z literą „W” zostały zaprojektowane w nowoczesnej przestrzeni negatywnej nadając całości lekkiej i nowoczesnej formy. Proporcje samego logotypu zbliżone są do kwadratu, co umożliwia uniwersalne jego stosowanie, zachowując czytelność znaku. Elementem nowoczesnym jest wprowadzenie koloru niewystępującego w oryginalnym herbie – granatu, który odwołuje się do natury, turystycznych walorów Wąbrzeźna oraz jezior stanowiących element pejzażu miasta. Istotnym elementem logotypu w przypadku zastosowań formalnych (np. wizytówki, pisma, koperty, zaproszenia) jest dopisek dolny „Przyjazne wody”, stanowiący aktualne hasło promocyjne miasta. Koncepcja logotypu zakłada jednak możliwość jego modyfikacji w przyszłości, przy zachowaniu wskazanego liternictwa oraz proporcji czcionki.
Nową Księgę Identyfikacji Wizualnej, w której jest nowe logo miasta, opublikujemy NIEBAWEM na… NOWEJ STRONIE INTERNETOWEJ MIASTA.