Dwie Złote Maski i dwa Złote Kałamarze przyznano w tegorocznej edycji Powiatowego Konkursu dla Osób Niepełnosprawnych „Wyprawy Literackie”. Uroczyste podsumowanie odbyło się 20 listopada w wąbrzeskiej Bibliotece.
Z roku na rok rośnie grono miłośników literatury i teatru. Wszystko za sprawą Wypraw Literackich, które w tym roku w naszym mieście odbyły się po raz szesnasty i są organizowane przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną. Wraz z liczbą uczestników i ich dojrzałością sceniczną z edycji na edycję wzrasta też poziom konkursu. Rywalizacja O Złotą Maskę i O Złoty Kałamarz staje się zatem coraz trudniejsza, a co za tym idzie – nagrody te zyskują większy prestiż. Ich zdobycie oznaczają łzy wzruszenia i wielką radość.
W tym roku w Powiatowym Konkursie dla Osób Niepełnosprawnych Wyprawy Literackie O Złotą Maskę rywalizowało szesnastu deklamatorów oraz dwie trupy teatralne, a O Złoty Kałamarz ubiegały się trzydzieści trzy osoby.
Zadaniem uczestnika konkursu części literackiej było napisanie krótkiego opowiadania lub ułożenie wiersza na dowolny temat, ale z zachowaniem przesłania: „Nie narzekam, marzę, wierzę w siebie”. Własne ilustracje, zdjęcia oraz osadzenie akcji na ziemi wąbrzeskiej przynosiło dodatkowe punkty. Prace oceniane były przez jury, powołane przez organizatora. W jego składzie były Aleksandra Basikowska – polonistka i przewodnicząca jury, Aleksandra Kurek – dyrektor wąbrzeskiej Biblioteki i Sabina Olszewska – bibliotekarka. Ich zdaniem najlepsze prace napisały Antonina Aleksander-Zielińska i Aleksandra Białkowska. Obie są uczennicami Szkoły Podstawowej nr 3. – Dziewczyny napisały bardzo ciekawe i przepełnione humorem opowiadania. Moim zdaniem – to najlepsze prace, które do tej pory wpłynęły na ten konkurs. Ponieważ trudno było nam wybrać najlepszą spośród nich, przyznałyśmy dwa Złote Kałamarze – mówiła na podsumowaniu Aleksandra Kurek.
Obowiązkiem uczestników konkursu recytatorsko-teatralnego O Złotą Maskę była prezentacja wiersza, fragmentu utworu, scenki teatralnej lub kabaretowej, opartej na tekstach literackich. Tematyka prezentacji była dowolna. Na scenie królowali znani poeci i poetki, jak Asnyk, Kochanowski, Mickiewicz, Przyboś, Brzechwa, no i nasza Bacińska. Prezentowana była też własna twórczość, za którą jedna z recytatorek swojego wiersza pt. Lęki – Sylwia Wójcik z Warsztatu Terapii Zajęciowej – uhonorowana została nagrodą główną – Złotym Kałamarzem. Drugi Złoty Kałamarz – bo i w tej części konkursu jury wybrało dwóch laureatów – trafił do Darii Szczepańskiej – uczennicy Liceum Ogólnokształcącego w Wąbrzeźnie. Daria urzekła publiczność i jury monologiem Juranda ze Spychowa, stojącego u bram szczytnieńskiego zamku. Występy uczestników konkursu O Złotą Maskę oceniały: Aleksandra Basikowska, Justyna Zarębska – malarka, oraz Małgorzata Karczewska – bibliotekarka.
W tym roku organizatorzy i jurorki postanowi wprowadzić dodatkową kategorię nagród „za poetycką duszę”. Tymi szczególnymi wyróżnieniami obdarowano Przemysława Marciniszyna z Warsztatu Terapii Zajęciowej, Wandę Kotłowską i Ewę Kulczewską z Domu Pomocy Społecznej w Wąbrzeźnie.
– W jury konkursów jestem od szesnastu lat – podsumowuje konkurs przewodnicząca jury Aleksandra Basikowska. – Na początku brało w nich udział po kilkunastu uczestników, obecnie jest ich kilkudziesięciu. I jest to niewątpliwy sukces organizatorów. Konkurs przyciąga jak magnes osoby z niepełnosprawnościami, bo w bibliotece czekają na nich wyśmienita zabawa, autentyczne emocje i nagrody dla wszystkich. Dzięki ich niekłamanej radości życia można naładować baterie na długi czas. Dlatego każdego roku jestem w tym miejscu. Uczestnicy konkursów ciągle zaskakują nas nowymi pomysłami i poziomem przygotowania, który rośnie z każdym rokiem. Dla członków jury – dodaje A. Basikowska – ocena prac i występów to duże wyzwanie.
16. edycja Powiatowego Konkursu dla Osób Niepełnosprawnych Wyprawy Literackie uroczyście podsumowana została 20 listopada br. w siedzibie Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej. Przyszło na nią wiele osób – było ciasno, rodzinnie i bardzo wesoło.
Konkurs Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej jak zawsze wsparli Burmistrz Wąbrzeźna, Starosta Wąbrzeski oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Przedstawiciele tych instytucji sekretarz Dorota Stempska, wicestarosta Karol Sarnecki i przedstawicielka PCPR Joanna Paczkowska wręczali nagrody uczestnikom. Swoje wyróżnienia przyznała też Biblioteka.
Nagrody i wyróżnienia otrzymali:
ZŁOTY KAŁAMARZ
Antonina Aleksander-Zielińska (SP 3 Wąbrzeźno)
Aleksandra Białkowska (SP 3 Wąbrzeźno)
NAGRODY BURMISTRZA
Oliwia Kamycka (SP Książki)
Daria Szczepańska (LO Wąbrzeźno)
Tomasz Kolbusz
Anna Jaworska (WTZ)
NAGRODY STAROSTY
Michał Szczepanik (SOSzW dębowa Łąka)
Agata Dembowska (SP Wielkie Radowiska)
Wioletta Strzelecka (Osieczek)
Bartosz Pastuszak (WTZ)
Sylwia Wójcik (WTZ)
NAGRODY BIBLIOTEKI
Wojciech Przystalski
Łukasz Celmer (WTZ)
Agnieszka Drapała (WTZ)
Bożena Wawrzon (ŚDPS Wronie)
NAGRODY „ZA POETYCKĄ DUSZĘ”
Przemysław Marciniszyn (WTZ)
Wanda Kotłowska (DPS Wąbrzeźno)
Ewa Kulczewska (DPS Wąbrzeźno)
WYRÓŻNIENIA
Igor Domeradzki (SP 2 Wąbrzeźno)
Krzysztof Kwieciński (SP Wielkie Radowiska)
Paulina Mędryk (WTZ)
Agnieszka Bugała (WTZ)
Radosław Bronarczyk (WTZ)
Michalina Łączna (DPS Blizno)
Joanna Przybysz (Ryńsk)
Maciej Bartkowski (WTZ)
Katarzyna Zdrojewska (WTZ)
Marzena Grzemska (DPS Wąbrzeźno)
Dorota Dykalska (ŚDPS Wronie)
Jarosław Korcz (WTZ)
Tomasz Damski (DPS Wąbrzeźno)
Krzysztof Kłosiński (WTZ)
Mariusz Grzemski (WTZ)
Lista nagrodzonych w konkursie „O Złotą Maskę”
ZŁOTA MASKA
Sylwia Wójcik (WTZ Wąbrzeźno)
Daria Szczepańska (LO Wąbrzeźno)
NAGRODY BURMISTRZA
Anna Kałczyńska (WTZ Wąbrzeźno)
Elżbieta Lewandowska (ŚDPS Wronie)
Bożena Wawrzon (ŚDPS Wronie)
NAGRODY STAROSTY
Paweł Dulny (SP Ryńsk)
Joanna Przybysz (Ryńsk)
Bartosz Pastuszak (WTZ Wąbrzeźno)
NAGRODY BIBLIOTEKI
Marcin Szcząchor (WTZ Wąbrzeźno)
Adrian Tokarski (WTZ Wąbrzeźno)
NAGRODY SPECJALNE
Zespół SOSz-W w Dębowej Łące w składzie:
Wiktor Afelt, Jakub Fabrykiewicz, Maciej Jakóbek,
Nikolas Szulc, Dominika Zabiegała, Adam Tuszewski
Zespół WTZ w Wąbrzeźnie w składzie:
Ewa Michałek, Anna Melkowska, Janusz Lewandowski,
Stefania Dynas, Krzysztof Beyger
WYRÓŻNIENIA
Agnieszka Kochańska (WTZ Wąbrzeźno)
Bernadeta Macikowska (ŚDPS Wronie)
Kazimiera Lewandowska (ŚDPS Wronie)
Krzysztof Porębski (WTZ Wąbrzeźno)