Uczniowie i nauczyciele SP 3 donoszą o ostatnich swoich rekordach, sukcesach, wycieczkach i innych wydarzeniach.
Nie narzekają, marzą, wierzą w siebie… i osiągają sukcesy!
19 listopada w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wąbrzeźnie odbyło się uroczyste podsumowanie XVI edycji konkursu „Wyprawy literackie”. Jak co roku wzięli w nim udział uczniowie naszej szkoły. Zadaniem uczestników było napisanie krótkiego opowiadania lub ułożenie wiersza na dowolny temat, któremu przyświeca myśl: „Nie narzekam, marzę, wierzę w siebie”. Lekkim piórem wykazały się dwie uczennice – Aleksandra Białkowska z klasy 8b oraz Antonina Aleksander-Zielińska z klasy 7a, albowiem obie otrzymały nagrodę główną „Złoty Kałamarz”. Opowiadania dziewcząt okazały się nie mieć sobie równych – były oryginalne, ciekawe i pełne humoru. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
(K.B.)
Żywa lekcja przyrody w klasie Ia
W związku z realizacją treści programowych na temat: ,,Moje wymarzone zwierzę” zaprosiliśmy 12 listopada na lekcję mamę naszej koleżanki, Ady, p. Lidię Majewską, która wykonuje zawód groomera. Groomer to inaczej, psi fryzjer. Jest osobą zajmującą się kompleksową pielęgnacją zwierząt domowych – psów, kotów i wielu innych. Do obowiązków osoby zatrudnionej w tym charakterze należy nie tylko strzyżenie sierści, lecz także trymowanie, mycie, nanoszenie specjalnych odżywek i innych kosmetyków, przycinanie pazurów, czyszczenie uszu, likwidowanie insektów i wiele innych czynności.
Na początku zajęć nasz gość przedstawił nam kategorie psich ras, zapoznał z ich charakterystycznymi cechami wyglądu i upodobaniami. Dowiedzieliśmy się również na czym polegają zasady właściwej opieki nad zwierzęciem domowym i jak ważny jest zawód weterynarza. W dalszej części lekcji poznaliśmy dwa śliczne chomiki – Pysię i Puszka, kotkę- Brydzię oraz niezwykle urokliwego maltańczyka. Czworonożni goście czuli się wspaniale w naszym towarzystwie, ponieważ pani Majewska wyjaśniła nam, jak należy obchodzić się ze zwierzętami. Z zainteresowaniem obserwowaliśmy również wykonywane na maltańczyku przez mamę Ady zabiegi pielęgnacyjne oraz niezbędne do tych czynności narzędzia i środki kosmetyczne. Pod koniec zajęć odbył się konkurs wiedzy zdobytej na lekcji. Otrzymaliśmy ciekawe nagrody. Każdy z nas będzie pamiętał, jak należy postępować z wymarzonym zwierzęciem.
Na koniec dostaliśmy od p. Lidii symboliczne znaczki przedstawiające sylwetkę psa z napisem ,,Przyjaciel Zwierząt”. To była interesująca lekcja.
Dziękujemy p. Lidii Majewskiej za przeprowadzenie ciekawych zajęć, poświęcony nam czas oraz nagrody i znaczki.
Uczniowie klasy 1a i wychowawczyni, Iwona Knitter
Rekord dla Niepodległej
8 listopada o godzinie 11.11 wszyscy uczniowie SP3 wraz z nauczycielami zgromadzili się na boisku szkolnym i odśpiewali hymn narodowy. Włączyli się w ten sposób do akcji ,,Rekord dla Niepodległej”.
W tym roku we wspólnym śpiewaniu hymnu narodowego wzięło udział ponad 24 tysiące placówek oświatowych w kraju oraz 91 szkół polonijnych z całego świata. Organizatorem akcji jest Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Wycieczka do Obserwatorium Astronomicznego UMK w Piwnicach
W październiku bieżącego roku uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 realizowali kolejne zadania w ramach projektu unijnego pt. ”Rozwijanie kompetencji kluczowych (edukacja matematyczno-przyrodnicza i języki obce)”. Tym razem udaliśmy się do Obserwatorium astronomicznego, będącego częścią Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, które znajduje się we wsi Piwnice. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Katedry Radioastronomii, gdzie wysłuchaliśmy trudnego, ale bardzo interesującego wykładu o powstaniu wszechświata. Wyprawę naukową kontynuowaliśmy oglądając najmniejszy, ale jednocześnie najważniejszy z instrumentów astronomicznych – astrografu Drapera. Dowiedzieliśmy się, że jest to najstarszy instrument w obserwatorium, zbudowany został w roku 1891. Służył on w Obserwatorium Harvarda do opracowania katalogu jasności fotograficznych i fotowizualnych gwiazd oraz ich klasyfikacji widmowej.
Następnie podziwialiśmy kopułę, która skrywa największy w Polsce teleskop optyczny, o średnicy lustra 90 cm. Przy tym teleskopie, zwanym TSC-90, oglądaliśmy oryginalny panel z lat 50., który obecnie nie jest już wykorzystywany. W tym miejscu przewodnik opowiadał o historii obserwatorium i astronomach związanych z Piwnicami. Dowidzieliśmy się, że kopuła jest też miejscem nagrywania programu astronomicznego „Astronarium”.
Część radiowa obserwatorium zrobiła na nas duże wrażenie. Zobaczyliśmy majestatyczny, największy w Polsce radioteleskop RT-4 Kopernik o średnicy czaszy 32 m oraz mniejszy radioteleskop RT-3 o średnicy czaszy 15 m. Na koniec uczniowie uczestniczyli w warsztatach naukowych, podczas których przez zabawę, eksperymenty i doświadczenia poznali wiele praw przyrody.
Wyprawa do obserwatorium w ocenie młodzieży była interesująca. Nie dopisała nam pogoda, chmury przysłoniły nocne niebo i nie mogliśmy prowadzić prawdziwych obserwacji. Aby umożliwić naszym uczniom oglądanie nocnego nieba, opiekunowie postanowili zorganizować w najbliższym czasie warsztaty naukowe po tytułem „Trójka pod gwiazdami”, na które serdecznie zapraszamy.
Drugie Spotkanie Pokoleń
7 listopada br. o godzinie 17.00 w SP3 odbyła się Wieczornica Patriotyczna – ,,Drugie Spotkanie Pokoleń”. W spotkaniu wzięli udział nauczyciele, uczniowie oraz licznie przybyli na tę uroczystość goście: rodzice uczniów, dziadkowie i sympatycy naszej szkoły. Podczas wieczornicy wspólnie odśpiewano hymn narodowy, obejrzano przygotowane przez uczniów przedstawienie pt. ,,Dzieci z Wrześni”, śpiewano pieśni patriotyczne. Na koniec głos zabrał Pan Ignacy Izydorczyk, przedstawiciel Związku Kombatantów Wojennych. Podziękował organizatorom za zaproszenie, podkreślając jednocześnie rolę takich spotkań w wychowaniu patriotycznym młodego pokolenia.
(K. R.)
Wycieczka przedmiotowa uczniów klas piątych
Na początku listopada klasy 5a i 5c udały się na wycieczkę do Torunia, podczas której wzięły udział w bardzo ciekawych zajęciach z geografii, astronomii i z chemii. Lekcję rozpoczęliśmy od zwiedzania Geodium. To interaktywna wystawa opowiadająca wszystko o Ziemi jako planecie. Poprzez samodzielne i odpowiednie sterowanie efektami wizualnymi, każdy z uczniów mógł dowiedzieć się, dlaczego mamy cztery pory roku? Dlaczego zachodzi Słońce? Poczuliśmy, czym jest trzęsienie ziemi? Sprawdzaliśmy, jak tworzą się wydmy czy cyklony? Atmosfera panująca w sali sprzyjała zapamiętaniu wielu ciekawostek o naszej planecie.
Drugą atrakcją naszej lekcji była wizyta w Sali Mars#17. W tym miejscu staliśmy się członkami prawdziwej misji kosmicznej! Przestrzeń w sali zaaranżowana była tak, że wyglądała jak najprawdziwsza baza kosmiczna. Mogliśmy tu pobrać próbki z czerwonej planety, usuwać usterki i odpowiednio gospodarować energią a nawet kierować sztuczną uprawą roślin. Zajęcia wymagały od uczniów kreatywności i umiejętności myślenia tak, aby ukończyć misję, czyli wrócić na Ziemię.
Po powrocie na naszą planetę, siedząc wygodnie w fotelach oglądaliśmy seans astronomiczny pt. „Wirująca Ziemia”. Ta wizualizacja pomogła zrozumieć, jakie są konsekwencje ruchu obrotowego Ziemi oraz jak na sferze niebieskiej odnaleźć Wielka i Małą Niedźwiedzicę.
Na koniec wycieczki przenieśliśmy się do Kamienicy Alchemika. Tam wzięliśmy udział w interesujących warsztatach „Chemia w małej skali” (small-scale chemistry – SSC). SSC jest techniką wspomagającą doświadczalne nauczanie chemii w szkołach, ułatwia efektywne nauczanie poprzez samodzielne wykonywanie przez uczniów doświadczeń i eksperymentów ukazujących istotę przemian chemicznych. Nasi uczniowie poznali proces powstania mydła i świeczek zapachowych, które potem samodzielnie wykonali.
Mamy nadzieję, że lekcje z wykorzystaniem doświadczeń, eksperymentów i obserwacji przyrodniczych zostaną w pamięci uczestników wycieczki na długo.
Teksty i fot. SP 3