W Wąbrzeźnie obchody 101. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę rozpoczęły się już 9 listopada.
Tego dnia w Wąbrzeskim Domu Kultury mieszkańcy powiatu wąbrzeskiego wysłuchali okolicznościowego koncertu „Bo to Polska właśnie!”. Organizatorami tego muzycznego wieczoru z artystami Polskiej Opery Kameralnej byli Kancelaria Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Starosta Wąbrzeski oraz Burmistrz Wąbrzeźna. Natomiast w niedzielę na Placu Jana Pawła II zebrała się liczna grupa miłośników rekreacji. Stowarzyszenie MiastoAktywni.pl zorganizowało dla nich bieg niepodległości. Na starcie stanęli biegacze, spacerowicze, rowerzyści i miłośnicy nordic walking. W pięciokilometrową trasę biegu zabrali ze sobą biało-czerwone flagi.
Główne uroczystości odbyły się 11 listopada. Tradycyjnie rozpoczęły się na dziedzińcu Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej przy Tablicy Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, poświęconej mieszkańcom, którzy polegli w walkach o Polskę. Mszę w intencji Ojczyzny odprawił ks. proboszcz Jan Kalinowski – kustosz Sanktuarium. Przed nabożeństwem zebrani w kościele śpiewali pieśni patriotyczne oraz wysłuchali i obejrzeli przedstawienie uczniów Zespołu Szkół Zawodowych. Ich widowisko poetyckie, opowiadające o drodze Polaków do wolności, przyjęto owacją na stojąco. Na Plac Jana Pawła II uczestnicy mszy weszli w asyście kompanii honorowej 8 Batalionu Walki Radioelektronicznej im. gen. bryg. Zygmunta Podhorskiego z Grudziądza. Czekali tam już na nich i na dalszą część obchodów mieszkańcy Wąbrzeźna i powiatu. Wśród gości obecni byli senator Ryszard Bober, przedstawiciele samorządów lokalnych, Wojska Polskiego, Policji, Straży Pożarnej, duchowieństwa, organizacji, związków, stowarzyszeń, przedsiębiorców, instytucji oświatowych i kulturalnych. Po oficjalnym powitaniu, odśpiewano hymn Polski przy akompaniamencie Orkiestry Dętej Wąbrzeskiego Domu Kultury, starosta wąbrzeski Krzysztof Maćkiewicz oraz senator Ryszard Bober wygłosili przemówienia. Potem odbył się Apel Poległych i oddano salwę honorową. Składanie kwiatów przy Pomniku Żołnierza Polskiego przez delegacje były ostatnim punktem niedzielnej uroczystości. Jej organizatorzy – Starostwo Powiatowe w Wąbrzeźnie – zadbali również o świąteczny poczęstunek. Na rynku zwyczajowo już stanął namiot, w których serwowano gorącą czerninę, przygotowaną przez kucharzy z Zespołu Szkół we Wroniu.
Akcentem kończącym tegoroczne obchody był przegląd pieśni patriotycznych, który pracownicy WDK zorganizowali 12 listopada. Ze sceny płynęły znane i lubiane piosenki, wykonywane przez blisko 150 wykonawców. Celem tego dorocznego przeglądu jest pielęgnowanie kulturowego dziedzictwa kraju.
Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z 11 listopada