Czym jest babrzysko, oskub, żeremie, galas, wypluwki, kuźnia dzięcioła, gawra, jak szybko korzystając z aplikacji na telefonie rozpoznać liść, tego oraz wielu innych ciekawostek związanych z lasem i jego mieszkańcami mogli dowiedzieć się uczestnicy wycieczki do Górzna.
28 września i 5 października dwie grupy uczniów z klas 4 – 8 Szkoły Podstawowej nr 3, biorących udział w zajęciach z projektu: „Rozwijanie kluczowych kompetencji uczniów (edukacja matematyczno-przyrodnicza i języki obce)”, odwiedzili Ośrodek Edukacji Ekologicznej „Wilga” w Górznie. Ośrodek znajduje się na terenie Górznieńsko-Lidzbarskego Parku Krajobrazowego.
– 28 września w Ośrodku czekała na nas przewodniczka pani Magda. Zabrała nas w prawie ośmiokilometrową trasę, prowadzącą przez rezerwat przyrody Szumny Zdrój – informują panie Aleksandra Balicka i Lidia Będziechowska. – Podczas wędrówki mogliśmy podziwiać gniazda, miejsca żerowania dzików, bobrów i dzięciołów. Widzieliśmy piękne, przedziwne formy grzybów, różnorodne gatunki drzew i krzewów. Natomiast 5 października, oprócz zajęć w terenie, braliśmy udział w zajęciach studyjnych, które zakończył niełatwy test sprawdzający naszą wiedzę. Zwycięską drużyną został duet Wiktoria Garwolińska z 4b i Antoni Lepisz z 7b. Na drugiej pozycji uplasowały się Iga Molczyńska i Konstancja Michaliszyn z 8 a, zaś trzecie miejsce uzyskała Wiktoria Winiarska i Mikołaj Kwiatkowski z 4a. Oczywiście ciężka praca umysłowa została uhonorowana nagrodami książkowymi. Nagrodę dodatkową otrzymał Mikołaj Kwiatkowski, który wykazał się ogromną wiedzą, zadziwiając prowadzącą zajęcia. Wycieczka do Górzna nie tylko pozwoliła odwiedzić piękny zakątek rezerwatu leśnego, poszerzyła naszą wiedzę na temat roślin i zwierząt, ale również sprawdziła nas jako obserwatorów przyrody!