W bieżącym roku szkolnym, na zajęciach pozalekcyjnych z chemii, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 klas VII i VIII realizują innowacyjny program pt.”Młodzi odkrywcy na tropie nauki”.
Celem zajęć jest przede wszystkim omówienie wybranych aspektów z dziedziny chemii, z którymi uczniowie spotykają się na co dzień. Zajęcia te mają służyć rozbudzaniu zainteresowań przedmiotem, a także rozwijać i pogłębiać wiadomości i umiejętności uczniów. Wszystko po to, by pokazać uczniom, że chemia, uważna przez wielu za bardzo trudny przedmiot, może być niezwykle ciekawa i inspirująca.
Na pierwszy ogień ruszyła CHROMATOGRAFIA… czyli technika analityczna i preparatywna, która umożliwia rozdział mieszaniny na poszczególne składniki lub frakcje. Uczniowie zmagali się z chromatografią bibułową i przy użyciu tej metody rozdzielali barwniki zawarte we flamastrach oraz liściach roślin. Aby uzyskać zamierzony efekt, uczniowie wykorzystali trzy rodzaje eluentów, czyli płynów wymywających substancje zaadsorbowane na fazie stałej podczas chromatografii: ocet, etanol i aceton. Efektem końcowym chemicznych zmagań były piękne chromatogramy.
Karolina Krzemińska, SP 2