21 lipca 2019 r. „pełnoletnie” pojazdy gościły na wąbrzeskim rynku.
Tego dnia Wąbrzeski Dom Kultury zaprosił miłośników motoryzacji na Miejską Wystawę Zabytkowych Pojazdów. Na Placu Jana Pawła II prezentowały się odrestaurowane samochody, traktory i motocykle. Było niemal 200 „weteranów na czterech i dwóch kółkach” z rejestracjami Grudziądza, Dusocina, Papowa Biskupiego, Torunia, Jabłonowa, Książek, Bydgoszczy, Golubia Dobrzynia, Stolna, Unisławia, Chełmży, Nawry, Kiełpin, Świecia, Kwidzyna czy też Wielkiej Brytanii.
Piękne klasyki polskiej i zagranicznej motoryzacji zwabiły rzesze oglądających. Można było zobaczyć spore reprezentacje syrenek, fiatów, fordów oraz mercedesów. Były również zapowiadane dla właścicieli pojazdów konkursy. W konkurencji „Wymiana koła na czas” I miejsce zdobył Jarosław Jasieniecki z Michala. Niepokonanym w wymianie uszczelki pod głowicą okazał się Piotr Majewski z Torunia. Najgłośniejszym pojazdem był Fiat 126 P Przemysława Olpetera z Borówna. Natomiast najgłośniejszym ciągnikiem okazał się URSUS C-45 Dariusza Wiśniewskiego z Wąbrzeźna. Najstarszym pojazdem na wystawie był Mercedes W 120 z 1961 r. Józefa Mazurkiewicza z Grudziądza oraz TRIUMPH SPIDFIRE z 1966 r. Adriana Drzycimskiego z Grzywna. Najstarszym ciągnikiem – VOLVO KRABAT z 1957 r. Stanisława Storzyńskiego z Wałycza. Statuetkę „Najoryginalniejszej stylizacji” przyznano Towarzystwu Oldtimerowemu przy Automobliklubie w Toruniu oraz Maciejowi Sacha z Książek. Statuetkę „Najoryginalniejszego pojazdu” otrzymał Lesław Danielak z Aleksandrowa Kujawskiego, który do Wąbrzeźna przyjechał Nysą. Najstarszym zarejestrowanym w biurze organizacyjnym samochodem na wystawie wyprodukowanym w Polsce była Syrena 105 z 1967 r. Krzysztofa Brożka z Lipna. Pojazdem, który pokonał największy dystans na niedzielną imprezę była Skoda Rapid Łukasza Sochackiego, który przyjechał do nas z Wielkiej Brytanii. Auto przemierzyło niemal 1800 km, żeby być na spotkaniu miłośników zabytkowej motoryzacji.
Niedzielą wystawą zakończono paradą pojazdów ulicami miasta. Po niej wszyscy wystawcy spotkali się na grillu, który urządzonych był dla nich nad Jeziorem Zamkowym.
Organizatorem mobilnej, plenerowej ekspozycji był Wąbrzeski Dom Kultury.
Za pomoc w organizacji pracownicy Wąbrzeskiego Domu Kultury dziękują: Gminie Miasto Wąbrzeźno, Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wąbrzeźnie, wąbrzeskiej delegaturze Automobilklubu Toruń, firmie Domowe wędliny Syl-Wik z Jaworza, Firmie Handlowo-Usługowej Piotra Górskiego z Niedźwiedzia, Mechanice Pojazdowej Jana Rusinka, Łukaszowi Dunajskiemu oraz anonimowym darczyńcom.
Patronami medialnymi imprezy były: Gazeta Pomorska, Tygodnik Regionu Wąbrzeskiego CWA, Radio PiK, Automobilista oraz Miejska Telewizja Kablowa.
Patronat honorowy nad imprezą objął Burmistrz Wąbrzeźna Tomasz Zygnarowski.
Fot. WDK oraz Tomasz Delicat