4 czerwca 1989 roku rozpoczął nową epokę dla Polski. Tego dnia odbyły się pierwsze w powojennej Polsce częściowo wolne wybory do Sejmu oraz całkowicie wolne do Senatu. Atmosfera tych wyborów była niezwykła. Z niepokojem i wielką nadzieją na koniec reżimu komunistycznego czekano na wyniki. Polsce i Polakom kibicował prawie cały świat.
Przed wyborami w 1989 roku przez wiele miesięcy między przedstawicielami ówczesnej władzy i NSZZ „Solidarność” prowadzone były rozmowy. Rok 1988 rok zapisał się wieloma strajkami, w których społeczeństwo wyrażało swoje niezadowolenie. Jednym z głównych postulatów strajkujących była ponowna legalizacja „Solidarności”. Dążono do przebudowy kraju na system demokratyczny i w tym właśnie kierunku szukano porozumienia. Mimo zaprzestania strajków, do czego doszło po spotkaniu przywódcy Solidarności Lecha Wałęsy z generałem Czesławem Kiszczakiem, i wielu rozmowach opozycji z przedstawicielami partii rządzącej, władze komunistyczne nie odpuszczały. Pod koniec 1988 roku powołano Komitet Obywatelski przy przewodniczącym NSZZ „Solidarność” Lechu Wałęsie. Jego trzon stanowili zwolennicy rozwiązań kompromisowych. Na przełomie grudnia i stycznia odbyły się obrady X Plenum KC PZPR. Działacze partyjni przyjęli na nim koncepcję porozumienia z „Solidarnością”. Obrady Okrągłego Stołu toczyły się od 6 lutego do 5 kwietnia 1989. Jednym z wyników dialogu był rozdział mandatów w Sejmie. Ustalono, że 65 procent przypadnie przedstawicielom PZPR, ZSL i SD, a o pozostałe 35 procent ubiegać się będą mogli kandydaci bezpartyjni, co dawało maksimum 161 miejsc opozycji. Postanowiono również, że całkowicie wolne będą wybory do Senatu.
7 kwietnia 1989 roku Sejm zmienił ordynację wyborczą i znowelizował konstytucję, a 17 kwietnia Sąd Najwyższy ponownie zarejestrował „Solidarność”. Rozpoczęły się przygotowania do wyborów. Kampania była bardzo dynamiczna.
W całej Polsce rozlepiono plakaty z Gary Cooperem z filmu „W samo południe” zachęcające do głosowania 4 czerwca 1989 roku.Władze PZPR poniosły w wyborach klęskę. Opozycja w pierwszej turze wyborów – 4 czerwca – zdobyła 160 spośród 161 możliwych mandatów w Sejmie oraz 92 ze 100 w Senacie. Ponieważ w I turze obsadzono tylko 165 miejsc w Sejmie, 18 czerwca odbyła się druga tura. Opozycja uzyskała wówczas 1 brakujący mandat w Sejmie oraz 7 w Senacie. Osiągnęła maksymalną liczbę posłów i senatorów, na jaką pozwalał kontrakt zawarty z komunistami. 23 czerwca posłowie i senatorowie wybrani z list „Solidarności” utworzyli Obywatelski Klub Parlamentarny, na czele którego stanął Bronisław Geremek.
Wynik wyborów zmienił układ sił politycznych. Był to moment przełomowy do rozpoczęcia przemian ustrojowych.
24 sierpnia 1989 roku Tadeusz Mazowiecki został pierwszym, od zakończenia II wojny światowej, niekomunistycznym szefem rządu w Europie Środkowo – Wschodniej. Potem za przykładem Polski poszły inne kraje bloku komunistycznego, był to początek „jesieni ludów” w Europie, której symbolem stał się upadek muru berlińskiego, 9 listopada 1989 roku.