Trwa wojewódzki program profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego, z bezpłatnymi badaniami kolonoskopowymi.
W naszym województwie objętych jest nim blisko 25 tysięcy osób. Program finansowany jest ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego. Do tej pory z propozycji skorzystało ponad 5,5 tysiąca osób.
Z bezpłatnych przesiewowych badań kolonoskopowych mogą skorzystać osoby z grup podwyższonego ryzyka zachorowania na raka jelita grubego – w wieku 50-65 lat, a także młodsze, w których rodzinach stwierdzono wcześniej tego rodzaju schorzenia. Stosownie do wskazań medycznych, niektóre z tych badań zostaną przeprowadzone w znieczuleniu ogólnym. W razie potrzeby podczas kolonoskopii zostanie wykonana niewielka interwencja chirurgiczna (polipektomia – usuwanie niedużych niezłośliwych zmian) lub pobrane zostaną wycinki tkanek do badania histopatologicznego.
Jak informuje Beata Krzemińska – rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego – Nie ma rejonizacji, więc każdy z mieszkańców regionu może wybrać dla siebie dowolną placówkę z listy poniżej. Są na niej m.in. kontakty telefoniczne. Czas oczekiwania na badanie różni się w zależności od wybranej placówki. Najkrócej, 7 dni, czeka się we Włocławku – w Centrum Diagnostyczno-Leczniczym przy ul. Królewieckiej (filia regionalnego Centrum Onkologii) i Szpitalu Popiełuszki; najdłużej, 6 miesięcy, w Szpitalu Miejskim w Toruniu. Dłużej – 7 miesięcy w Centrum Onkologii w Bydgoszczy i 12 miesięcy w jego włocławskiej filii – poczekamy też, jeśli kolonoskopia będzie musiała zostać zrobiona w znieczuleniu.
Szczegółowe informacje: 56 652 18 73 (Urząd Marszałkowski, Wydział Zdrowia).