Akademia Walki z Rakiem zaprasza 11 marca do domu kultury na dwa wydarzenia – spektakl „Chciałam Ci Powiedzieć” oraz promocję książki Adriana Aleksandrowicza „#Rak”.
Spektakl teatralny „Chciałam Ci Powiedzieć” – godz. 17.00
Wykonawcami tej wyjątkowej i niepowtarzalnej sztuki są podopieczni Akademii Walki z Rakiem. Spektakl powstał w ramach warsztatów teatralnych prowadzonych pod okiem aktorki Anny Katarzyny Chudek aktorki Teatru Baj Pomorski. – W trakcie warsztatów pacjentki przepracowywały problemy, które niesie choroba nowotworowa, problemy związane z samoakceptacją choroby, ciała zmienionego chorobą, relacjami społecznymi, komunikacją. Fragmenty warsztatowych rozmów, spostrzeżenia kobiet chorych stały się kanwą scenariusza. Tekst sztuki skłania do zadumy, ale też do uśmiechu. Pokazuje, że o chorobie można mówić z dystansem, poczuciem humoru i tym samym łamać stereotypy dotyczące postrzegania pacjenta onkologicznego. Należy dodać, że spektakl jest również próbą nawiązania dialogu społecznego chory-zdrowy. Wydaje się to szczególnie ważne z uwagi na fakt, że rak wciąż należy do tematów tabu oraz w związku z powszechnym brakiem umiejętności, odwagi rozmowy z osobą chorą onkologicznie. Przy okazji tego wydarzenia teatralnego warto docenić odwagę grających w spektaklu kobiet, które musiały się zmierzyć nie tylko z trudnym aktorskim zadaniem, ale również publiczną autoprezentacją siebie w roli osoby chorej – mówi koordynatorka Akademii Walki z Rakiem w Toruniu dr Małgorzata Rębiałkowska-Stankiewicz. Spektakl „Chciałam Ci powiedzieć” jest ważnym głosem dotyczącym radzenia sobie z chorobą przewlekłą i równocześnie refleksją na temat samego życia.
Promocja książki „#Rak” – godz. 18.00
– Książka Adriana Aleksandrowicza „# Rak” to 21 wywiadów z osobami związanymi z Akademią Walki z Rakiem Fundacji „Światło” w Toruniu. Głównymi bohaterami są podopieczni AWzR, którzy opowiadają o swoim życiu z chorobą, planach, marzeniach, lękach. Są wśród nich kobiety, które w historię swojej choroby mają wpisane macierzyństwo – i to naturalne i adopcyjne; kobiety, które zdecydowały się w trakcie leczenia na zawarcie związku małżeńskiego; te będące w trakcie kolejnej wznowy choroby, ale i kobiety cieszące się z remisji – mówi Małgorzata Rębiałkowska – Stankiewicz, koordynatorka Ogólnopolskiej Sieci Akademii Walki z Rakiem. Wśród osób rozmawiających z autorem znalazły się również osoby wspierające chorych oraz te, których bliscy odeszli. – Wszystkie narracje, niezależnie czy rak dotyczył rozmówców bezpośrednio czy pośrednio, pokazują, w jaki sposób wpisał się on w ich życie, jak je zmienił i w jakim stopniu sprowokował do poszukiwania nowej tożsamości, nowego „Ja”. Wszystkie zawarte w książce opowieści dowodzą, że każdy człowiek zmagający się z rakiem ma swoją historię, która na swój sposób jest niepowtarzalna. „Zwykły” człowiek z chorobą onkologiczną to niezwykły bohater codziennego życia – dodaje Małgorzata Rębiałkowska – Stankiewicz.
– Dlaczego dziennikarz związany z toruńskimi rozgłośniami radiowymi i redakcjami internetowymi zdecydował się na napisanie tej książki? I jakie przesłanie niesie ona dla zwykłego człowieka – na te i inne pytania znajdą Państwo odpowiedź spędzając to marcowe popołudnie w domu kultury. Przyjdzie! Naprawdę warto! – zachęca Dorota Otremba z WDK.