19 grudnia 2018 roku strażacy ochotnicy obchodzili 20. rocznicę utworzenia Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP w Wąbrzeźnie.
Uroczyste spotkanie odbyło się w sali kolumnowej Wąbrzeskiego Domu Kultury. Wzięli w nim udział burmistrz Tomasz Zygnarowski i przewodnicząca Rady Miasta Aleksandra Basikowska. Wśród gości byli również starosta wąbrzeski Krzysztof Maćkiewicz i wicestarosta Karol Sarnecki, wójt gminy Książki – Krzysztof Zieliński i przewodniczący Rady Gminy w Książkach – Marek Macikowski, wójt gminy Ryńsk – Władysław Łukasik, wójt gminy Dębowa Łąka – Stanisław Szarowski, wójt gminy Płużnica – Marcin Skonieczka. Galę prowadzili prezes powiatowy OSP – Jarosław Herbowski, wiceprezesi Jarosław Tylmanowski i Leszek Talarek oraz członek zarządu Janusz Kopczyński.
Jubileusz był okazją do nadania druhom OSP tytułu Członka Honorowego. Zgodnie ze statutem organizacji, mogą je otrzymać osoby, które pracowały społecznie w organach władzy strażackiej przez co najmniej trzy kadencje. W ciągu tych 20 lat funkcjonowania zarządu taki status wypracowali sobie druhowie: Zygmunt Baran z OSP Sitno/Ludowice, Józef Boruta z OSP Józefkowo, Sławomir Herbowski z OSP Wąbrzeźno, Zygmunt Pastucha z OSP Blizienko, Jan Szablewski z OSP Dębowa Łąka, Bolesław Szafrański z OSP Myśliwiec.
Szczególnym wydarzeniem środowej gali było ogłoszenie wyniku konkursu na „Strażaka Roku 2018”. Kapituła konkursu przyznała ten zaszczytny tytuł Sławomirowi Mikowskiemu z Książek. Tytuł ten nadawany jest od 2002 roku strażakom, którzy szczególnie zasłużyli się w służbie publicznej. Nagrodę – list gratulacyjny i 500 zł – wręczył starosta Krzysztof Maćkiewicz. Wśród nominowanych do nagrody byli również Radosław Kardaś z Wąbrzeźna, Jarosław Kubasik z Płużnicy i Paweł Polak z Wielkich Radowisk.
Zarząd Oddziału Powiatowego Związku OSP w Wąbrzeźnie został powołany do życia ustawą z 18 lipca 1998 roku. Na podstawie jej zapisów od 1 stycznia 1999 roku Polska została podzielona na 16 województw, 327 powiatów ziemskich oraz 64 powiatów grodzkich. Utworzono też 19 powiatów, w tym powiat wąbrzeski. Nowy podział administracyjny państwa spowodował konieczność dostosowania organizacji Związku OSP RP poprzez powołanie Tymczasowych Zarządów Wojewódzkich i Powiatowych Związku. W naszym mieście inauguracyjne posiedzenie tworzonego Tymczasowego Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Wąbrzeźnie odbyło się 9 grudnia 1998 roku.
Na posiedzeniu ob3cni byli: z Wąbrzeźna: Jan Biczyński Robert Polcyn, Jarosław Herbowski; z gminy Dębowa Łąka: Benedykt Dudek, ks. Paweł Piesik, Jan Szablewski, Jerzy Tadych, który wyznaczony został pełnomocnikiem ZW; z gminy Książki: Tadeusz Pawlak, Jerzy Polcyn; z gminy Płużnica: Józef Boruta, Bronisław Drzyzga, Edward Kruk, Lech Jazownik, z gminy Wąbrzeźno, dzisiaj Ryńsk: Zygmunt Baran, Adam Nawrocki, Edward Pyda. Natomiast skład pierwszego Prezydium Zarządu Powiatowego tworzyli: prezes; Jarosław Herbowski, wiceprezesi Jerzy Tadych i Zygmunt Baran, sekretarz Józef Boruta, członek Ryszard Witkowski. – W ciągu 20 lat działalności przez Zarząd przewinęło się 57 działaczy – mówi Jarosław Herbowski. – Wielu z nich jest z nami do dzisiaj, niestety, kilku odeszło już na wieczną wartę do św. Floriana, jak: Bronisław Drzyzga, Eugeniusz Tabor, Jerzy Tadych, Ryszard Witkowski, Jan Petla i Edward Pyda.
– Zgodnie z zapisami Statutu Związku Zarząd Oddziału Powiatowego jest władzą zarządzająco – wykonawczą Oddziału Powiatowego i składa się z przedstawicieli Zarządów Oddziałów Gminnych – kontynuuje J. Herbowski. – Jako urzędujący od początku jego działalności prezes Zarządu, zawsze widziałem naszą rolę w pomocy, inspirowaniu, ale i wytyczaniu głównych kierunków bieżącej działalności podległych struktur gminnych i jednostek terenowych OSP. Wypełniając nasze statutowe obowiązki, a przede wszystkim społeczne posłannictwo wobec ochotniczego pożarnictwa powiatu wąbrzeskiego, staramy się zawsze spełniać wiele jego potrzeb, oczekiwań i życzeń. U progu rozpoczętej V kadencji Oddziału Powiatowego zebrał się ogromny materiał dokumentacyjny naszej społecznej działalności, który zawarty jest w opracowaniu kronikarskim i książkowym. Zawiera on wiele aspektów naszej wielowątkowej działalności za ostatnie 20 lat. Pamiętajmy również, że ochotnicze straże pożarne to przede wszystkim działalność ratownicza, ale również oddziaływanie na lokalne społeczności w sferze kultury, tradycji i historii, sportu i pracy z młodzieżą. Nasi strażacy są najbardziej zżytą oraz zintegrowaną z innymi organizacjami grupą społeczną. Jest rzeczą oczywistą, że aktywnie uczestniczą w życiu wielu środowisk wiejskich jak i miejskich. Krótko mówiąc, tam gdzie jest straż, mieszkańcom żyje się bezpieczniej i ciekawiej.