Efektem tego zadania mają być spadek liczby osób nadużywających alkohol, zażywających narkotyki, substancje psychoaktywne oraz większe poczucie bezpieczeństwa wąbrzeźnian.
Wniosek o dofinansowanie projektu „Bezpieczne Wąbrzeźno – edycja II” złożyliśmy do Kujawsko – Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego 18 maja 2018 r. Pomyślnie przeszedł etap weryfikacji na szczeblu wojewódzkim a następnie uzyskał rekomendacje Międzyresortowego Zespołu ds. Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań RAZEM BEZPIECZNIEJ im. Władysława Stasiaka na lata 2018-2020. W sumie dotację otrzymało 111 instytucji, spośród 268 aplikujących o środki. Porozumienie na realizację naszego projektu podpisaliśmy 2 października br. Kwota dofinansowania wynosi 73.800 zł.
Projekt obejmuje zakup i instalację monitoringu wizyjnego przy ścieżce rowerowej nad Jeziorem Zamkowym, na odcinku od wybudowanego zjazdu dla wędkarzy z ul. Łabędziej do ul. Wroniej. Realizacja tego zadania poprawi bezpieczeństwo osób, korzystających ze ścieżek pieszo-rowerowych. Priorytetowym działaniem będzie również edukacja młodzieży pod kątem uświadomienia szkodliwości spożywania substancji psychoaktywnych, w tym dopalaczy, narkotyków i alkoholu oraz konsekwencji, wynikających z zakłócania porządku publicznego i niszczenia mienia. Adresatami działań profilaktyczno – edukacyjnych będą uczniowie klas 6 – 8 wąbrzeskich szkół podstawowych oraz uczniowie gimnazjum – łącznie 23 klasy (6 klas Gimnazjum nr 1, 8 klas ze Szkoły Podstawowej nr 2 i 9 klas ze Szkoły Podstawowej nr 3). Działania edukacyjne dla młodzieży zaplanowane zostały w ramach zajęć lekcyjnych i będą prowadzone w formie godzinnych warsztatów, przeprowadzonych przez specjalistę terapii uzależnień, podczas których poruszona zostanie tematyka szkodliwości spożywania substancji psychoaktywnych, oraz w formie spotkań z funkcjonariuszami Policji i Straży Miejskiej, których tematy dotyczyć będą ograniczenia spożycia i dostępności substancji psychoaktywnych oraz dewastacji mienia.
Na potrzeby działań profilaktyczno – edukacyjnych w ramach projektu, poprzez włączenie w ogólnopolskie kampanie „Postaw na rodzinę” oraz „Przeciw pijanym kierowcom”, zakupiono pakiety broszur profilaktycznych opracowanych przez Krakowską Akademię Profilaktyki. Materiały te adresaci projektu otrzymają podczas warsztatów oraz spotkań.
Kamery do monitoringu zakupione zostaną jeszcze w tym roku, a ich montaż zaplanowano na wiosnę 2019 roku. Działania profilaktyczno – edukacyjne rozpoczęły się spotkaniami z funkcjonariuszami Policji oraz Straży Miejskiej już w środę – 14 listopada br. w Szkole Podstawowej nr 2. Następne odbędzie się 20 listopada w Gimnazjum. Warsztaty, prowadzone przez specjalistę ds. uzależnień zaplanowane zostały na grudzień.
O naszym projekcie, o jego celach, założeniach i adresatach, mówiliśmy podczas imprezy plenerowej pn. „Powitanie Jesieni”, która odbyła się 5 października br. na Placu Jana Pawła II (o wydarzeniu pisaliśmy tutaj). W czasie festynu przy stoisku Wąbrzeskiego Centrum Profilaktyki, Terapii i Integracji Społecznej rozpowszechniane były materiały profilaktyczne z pakietu „Postaw na rodzinę”, Przeciw pijanym kierowcom” oraz „Dopalacze – powiedz stop”, prowadzone były konkursy z wykorzystaniem alkogogli oraz narkogogli. Uczestników imprezy zaprosiliśmy również na spektakl profilaktyczny o tematyce związanej z przeciwdziałaniem alkoholizmowi, narkomani oraz wandalizmowi i chuligaństwu.
Projekt realizowany jest przez Gminę Miasto Wąbrzeźno w partnerstwie z Komendą Powiatową Policji w Wąbrzeźnie, Strażą Miejską w Wąbrzeźnie, z Wąbrzeskim Centrum Profilaktyki Terapii i Integracji Społecznej, Szkołą Podstawową nr 2, Szkołą Podstawową nr 3 oraz Gimnazjum nr 1 w Wąbrzeźnie.
Wcześniej o projekcie Bezpieczne Wąbrzeźno – edycja II pisaliśmy tutaj
Zadanie jest współfinansowane ze środków Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań RAZEM BEZPIECZNIEJ im. Władysława Stasiaka na lata 2018-2020.