Lekturą Narodowego Czytania, w jubileuszowym roku 100-lecia polskiej Niepodległości, było „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Ogólnopolska akcja publicznego czytania powieści, pod patronatem Prezydenta Andrzeja Dudy odbyła się w sobotę, 8 września. Biblioteka przygotowała tę imprezę w poniedziałek 10 września, aby mogli wziąć w niej udział uczniowie wąbrzeskich szkół.
Choć powszechnie wiadomo, że Żeromski „wielkim pisarzem był” to raczej nie jest to twórca, po którego chętnie sięgaliby młodzi ludzie. W szkole skupiamy się przede wszystkim na ideowej, politycznej warstwie powieści. Pamiętamy hasło „szklane domy” i często niewiele więcej. Zatem przygotowując fragment do przeczytania z rozdziału „Nawłoć”, chciałyśmy – my bibliotekarki -pokazać, że proza Żeromskiego to też pełnokrwiści bohaterowie, dowcipne dialogi, zabawne sytuacje.
Cezary Baryka po sielskim dzieciństwie spędzonym w Baku, po doświadczeniach rewolucji radzieckiej, po stracie matki, po okrucieństwach wojny turecko-ormiańskiej, po pełnej trudów drodze do odrodzonej ojczyzny, po wojnie polsko-bolszewickiej roku 1920, przybywa do domu przyjaciela, Hipolita Wielosławskiego. W Nawłoci oczekuje na młodych wojaków rodzina Wielosławskich: stęskniona matka, brat, kuzynka, stara ciotunia i wierna służba. Moment przywitania i powitalna uczta to obraz z powieści, który zaproponowaliśmy licznie zgromadzonej młodej widowni.
Swoje role brawurowo odczytali: Wojciech Góralski – ksiądz Anastazy, Szymon Strawczyński – Cezary Baryka, Ola Olszewska – Narrator, Maciej Czarnecki – Hipolit Wielosławski, Alicja Gołaszewska – Karolina Szarłatowiczówna, Aleksandra Kurek – Pani Wielosławska, Marcin Buchalski – Maciejunio, Wiktor Solarz – Wojciunio, Aleksandra Basikowska – Ciotunia Aniela.
Serdecznie dziękujemy wszystkim występującym za przyjęcie zaproszenia i podjęcie wyzwania. Byliście wspaniali! Dziękujemy Panu Staroście Krzysztofowi Maćkiewiczowi, Panu Burmistrzowi Leszkowi Kawskiemu, Pani Staroście Bożenie Szprynieckiej za przybycie i miłe słowa.
Dziękujemy młodzieży i nauczycielom z SP 2, Gimnazjum nr 1, Zespołu Szkół Ogólnokształcących oraz Zespołu Szkół Zawodowych za liczne przybycie i życzliwy odbiór naszej „produkcji”. Podobno nawet się podobało! 😉
Bibliotekarki z MiPBP w Wąbrzeźnie
Fot. UM