Czy nasz dworzec kolejowy może być przyjazny dla nas – mieszkańców? Jest taka możliwość.
Burmistrz Leszek Kawski ubiega się o przyznanie naszemu miastu dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na Lata 2014 – 2020 na nowy projekt pn. „Przyjazny dworzec kolejowy w Wąbrzeźnie – utworzenie infrastruktury dla podróżnych i mieszkańców”.
– Dworzec kolejowy jest wizytówką danego miejsca. To pierwszy obiekt, który widzą przyjezdni i często na podstawie jego obrazu budują sobie wizerunek miasta – mówi burmistrz Leszek Kawski. – Dworzec kolejowy to również miejsce, które codziennie odwiedzają mieszkańcy, dojeżdżający do pacy czy szkoły. Dlatego też zależy mi na tym, aby stworzyć tam normalne i bezpieczne warunki dla podróżnych. Dworzec i jego teren nie jest własnością naszego samorządu, ale dzięki Regionalnemu Programowi Operacyjnemu naszego województwa, w którym marszałek uruchomił środki na poprawę infrastruktury kolejowej do obsługi transportu pasażerskiego, można podnieść standard tego miejsca dla mieszkańców. I zamierzam skorzystać z tego. Mam nadzieję, że nasz wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie i że w przyszłym roku będziemy mogli korzystać z odnowionej i zmodernizowanej przestrzeni dla podróżnych.
Zadanie to ma zostać wykonane w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Pod koniec sierpnia br., a konkretnie 28 sierpnia, zostało ogłoszone już postępowanie przetargowe. Na oferty wykonawców czekać będziemy do 31 stycznia 2019 roku. Burmistrz chce, aby teren dworca – obecna droga dojazdowa, pas zieleni wraz ze starymi zabudowaniami, rampami, plac przy budynku dworcowym zostały zmodernizowane, przebudowane czy wyburzone. W planach jest budowa nowego ciągu pieszo-rowerowego o szerokości 3,5 m wzdłuż drogi dojazdowej do dworca wraz z oświetleniem, przebudowa placu przed budynkiem dworca i budowa parkingu, przebudowa oświetlenia i sieci kanalizacyjnej, przebudowa nawierzchni terenu, budowa wiaty rowerowej z wydzielonym miejscem oczekiwania, przebudowa nawierzchni ciągu pieszego do peronów, urządzenie nowej zieleni, wyposażenie terenu w elementy małej architektury, budowa systemu monitoringu, odgrodzenie peronu od terenów zielonych, wyposażenie peronów w kosze na śmieci, ławki, rewitalizacja terenów zielonych wokół dworca, rozbiórka nieużytkowanych zabudowań, nieużywanej rampy, wycinka części drzew i krzewów dziko rosnących oraz nasadzenie nowych, wykonanie ścieżek parkowych. Szacunkowo koszty modernizacji tego terenu określone zostały na kwotę 1,2 mln zł. Dofinansowanie ze środków unijnych może wynieść prawie 1 mln zł. Jest więc o co walczyć.