W wigilię święta kobiet Wąbrzeźno odwiedził, znany już nam, Wojciech Kass – poeta i eseista, dyrektor Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu na Mazurach. Towarzyszył mu Karol Alichnowicz, nauczyciel polonista z Wąbrzeźna, a prywatnie przyjaciel pana Wojtka i wielbiciel jego twórczości.
Spotkanie przebiegało w dwóch odsłonach. Pierwsza część poświęcona była Gałczyńskiemu i nieznanej wcześniej twórczości poety. Właśnie w Wąbrzeźnie odbyło się premierowe publiczne czytanie nieznanych dotąd wierszy i listów Konstantego – nad wyraz dojrzałych i pełnych emocji, choć przecież autorstwa gimnazjalisty.
W drugiej części nasz gość zaprezentował własne wiersze – publikowane już wcześniej, ale i te, które dopiero czekają na „wyjście z szuflady”. Ta prezentacja oczarowała publiczność – wrażliwość i czułość z nutką nonszalancji to idealna mieszanka, która docierała wprost do serc zasłuchanej publiczności. Ci, którzy kupili tomiki wierszy Kassa, mogą teraz cieszyć się niezwykłymi dedykacjami – niebanalnymi jak ich autor.
Teresa Tomsia, poetka i krytyk literacki, stwierdziła, że „bohater jego wierszy kocha życie, mocno stąpa po ziemi, ale nigdy nie zapomina, że jest w nim niebo”. I właśnie kawałek swojego nieba pokazał poeta tym, którzy zechcieli z nim spędzić ten magiczny, pełen czarownej liryki wieczór.
Sabina Olszewska, MiPBP
W miniony poniedziałek – 5 marca, Biblioteka wraz z Wąbrzeskim Domem Kultury zaprosiła mieszkańców na spotkanie z autorem, który swoje życie i twórczość złączył z Wąbrzeźnem. Mowa oczywiście o Jacku Stochmalu, który książki wydaje pod pseudonimem Jacek Delt.
Po debiutanckich „Przypadkach Juliana” i kontynuacji jego losów w „Przypadkach Juliana##” autor powrócił z nową „wąbrzeską” powieścią. „To już trzecia pozycja w mojej twórczości – tłumaczył pisarz. – Nie jest to kontynuacja historii Juliana, ale całkiem nowa powieść współczesna, której akcja się toczy w Polsce. Jej główni bohaterowie przeżywają niesamowite przygody i perypetie. To pozycja, która jest opisem ciekawych i nietuzinkowych charakterów postaci”. Dodajmy, że akcja „Altera” w dużej mierze toczy się we współczesnym Wąbrzeźnie, dokąd główny bohater – fotograf Jakub – powraca po długiej nieobecności. Tu poznaje nowe, ciekawe osoby, które wnoszą do jego życia sporo zmian i komplikacji.
Spotkanie autorskie, w miłej kawiarnianej atmosferze poprowadziła dyrektor Biblioteki Aleksandra Kurek. Wszyscy przybyli mieli szansę zakupić promowaną książkę, zdobyć autograf, a także wygrać okładkowy fotos, również autorstwa Jacka Stochmala.
Aromatyczna kawa, słodkie „co nieco” i swobodna rozmowa z nietuzinkowym człowiekiem… Czy można wyobrazić sobie lepiej spędzone popołudnie? Polecamy Państwa uwadze inne spotkania z twórcami, organizowane przez MiPBP w Wąbrzeźnie!
Agnieszka Błaszak, MiPBP
Przed nami promocja nowej książki Łukasza Gapińskiego i publikacji „Słowobrazy”.
Na spotkanie z Łukaszem Gapińskim Biblioteka oraz WDK zapraszają 15 marca na godz. 17.00 do WDK. Pretekstem do spotkania z autorem jest kolejny tom Człowieka znikąd, który opatrzony jest tytułem „Zakon Jakuba Sprawiedliwego”.
Łukasz Gapiński zadebiutował jako pisarz w 2013 roku i już pierwsza część cyklu zdobyła tytuł najlepszej książki na jesień. Kolejny tom potwierdził sukces autora. Czy najnowsza publikacja również zdobędzie serca czytelników? Zapewne tak.
Nową książkę będziemy mogli nabyć – jak zapowiadają organizatorzy – w cenie promocyjnej na spotkaniu autorskim.
Promocja publikacji Słowobrazy odbędzie się 20 marca w WDK, godz. 17.00.
„Słowobrazy” to zbiór wierszy i opowiadań, których dopełnieniem są fotografie. Jej autorami są: Martyna Banacka, Klaudia Bonus, Hanna Chylińska, Maria Chylińska, Mikołaj Gołębiowski, Barbara Jasieniecka, Michał Kapiszka, Kinga Kubińska, Zofia Kulifer, Natalia Kurnik, Wojciech Lutostański, Krystian Nol, Mirosława Sędzikowska, Jakub Skrzypczak i Maria Zaborowska. Książka powstała pod redakcją Aleksandry Bacińskiej, Natalii Kurnik i Jakuba Skrzypczaka. Wydana przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu w nakładzie 600 egz.
„Słowobrazy” to efekt projektu „Coś za coś. Międzypokoleniowy jarmark wymiany myśli, uczuć i zdarzeń”, w którym brali udział wyżej wymienieni – młodzież z Zespołu Szkół we Wroniu i seniorzy, działający w Wąbrzeskim Domu Kultury.
Projekt realizowany był przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu, a jego autorem jest Erwin Regosz. Finansowali go Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.
Fot. MiPBP. Spotkania autorskie z Jackiem Stochmalem i Wojciechem Kassem