Radni jednogłośnie przyjęli Miejski Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie na lata 2018 – 2020.Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie, prowadzenie poradnictwa i interwencji w zakresie przeciwdziałania przemocy, zapewnienie miejsc w ośrodkach wsparcia i tworzenie zespołów interdyscyplinarnych to zadania samorządu. W naszym mieście prowadzone są one na podstawie Miejskiego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie przez Wąbrzeskie Centrum Profilaktyki Terapii i Integracji Społecznej, które ściśle w tym zakresie współpracuje z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, Sądem Rejonowym w Wąbrzeźnie, Komendą Powiatową Policji w Wąbrzeźnie, ze Strażą Miejską, z Miejską Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie.
Realizacja programu odbywa się m.in. poprzez prowadzenie kampanii edukacyjnych i profilaktycznych, zintegrowane działania instytucji zajmujących się w Wąbrzeźnie sprawami przemocy w rodzinie, działania wzmacniające opiekuńcze i wychowawcze kompetencje rodziców, informowanie o możliwości korzystania z ośrodków wsparcia, terapii, poprzez organizację dostępu do bezpłatnych porad psychologa, prawnika, psychiatry, mediatora, prowadzenie zajęć edukacyjno-terapeutycznych, prowadzenie procedur Niebieskiej Karty oraz Telefonu Pogotowia dla Ofiar w Rodzinie Niebieska Linia. Prowadzona jest również świetlica socjoterapeutyczna oraz działa Interdyscyplinarny Zespół do spraw Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie.
Miejski Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie uchwalany jest co trzy lata. Program opracowany na lata 2018 – 2020, przedstawiony przez dyrektor Dorotę Gumułę na ostatniej sesji Rady Miasta, która odbyła się 31 stycznia br., został przez radnych jednogłośnie przyjęty do realizacji.
W 2017 roku w Wąbrzeźnie Niebieską kartę miało założonych 39 osób/rodzin (w 2016 – 35), z których 21 korzysta ze świadczeń socjalnych; wydano osiem wyroków karnych za używanie przemocy wobec rodziny (w 2016 roku – 9); z punktu informacyjno – konsultacyjnego korzystało 30 osób; funkcjonariusze Policji i Straży Miejskiej podjęli w sumie 36 interwencji w związku z występowaniem przemocy w rodzinie.