Zaproszenia na spektakl teatralny uczniów SP w Plemiętach, na wystawy pokonkursowe, malarstwa Piotra Lewandowskiego oraz wystawę Militaria I Rzeczypospolitej, na warsztaty manualne dla dzieci i dorosłych oraz prelekcję pt. „Wąbrzeźno w czasach Anny Wazówny” – to najnowsze oferty WDK.
Wystawa malarstwa Piotra Lewandowskiego
Od 19 do 31 stycznia w galerii można oglądać obrazy Piotra Lewandowskiego.
Artysta urodził się w Grudziądzu i od najmłodszych lat interesował się rysunkiem i malarstwem. Wiele lat ciężkiej pracy i samodoskonalenia pozwoliło na stworzenie prac, które obecnie znajdują się w Galerii Wąbrzeskiego Domu Kultury. Prezentowane obrazy tworzone są głównie techniką olejną. – Moje prace tworzę w kilku technikach, jednak moją ulubioną jest malarstwo olejne. Technika ta jest stosunkowo kosztowna, jednak daje wyjątkowo dużą swobodę w doborze oraz mieszaniu barw, tworzeniu ciekawych faktur, uzyskiwaniu efektów półprzezroczystości i przenikania barw a nawet wychodzeniu „w trzeci wymiar” przez nakładanie bardzo grubych warstw. Obrazy olejne maluję na płótnie, czyli podobraziu malarskim– mówi artysta. – Prezentowane na wystawie prace stanowią przegląd mojej twórczości. Znajdą się na niej prace wykonane techniką akrylową, akwarelą, ołówkiem, kredką oraz wykonane w technice mieszanej – dodaje autor wystawy.
Z twórczością grudziądzkiego artysty można było zapoznać się również podczas wystaw m. in. w Pomorskim Okręgu Wojskowym w Bydgoszczy, Plenerze Malarskim w Wąbrzeźnie oraz wystawie „Twórczego Podwórza” organizowanej przez Muzeum
im. ks. dra Władysława Łęgi w Grudziądzu.
Na wąbrzeskiej ekspozycji znajduje się martwa natura, abstrakcja, pejzaże, sceny rodzajowe oraz obraz Wąbrzeźna będący efektem ubiegłorocznego letniego pleneru malarskiego.
Wystawę można oglądać do dnia 31 stycznia, w godzinach pracy WDK. Polecamy!
Wystawa pokonkursowa – Zimowe inspiracje
Na wystawie prezentowane są prace uczestników konkursów fotograficznego pn. „Zimowe inspiracje”. Jego zwycięzcami zostali: Mateusz Olszewski z Wąbrzeźna (1. Miejsce), Barbara Antosik z Wąbrzeźna (2.), Magdalena Kilanowska z Wąbrzeźna (3.). Wyróżnienia otrzymali: Przemysław Polkowski i Karolina Kurasiewicz.
Wystawa czynna do 9 lutego włącznie.
Wystawa – „Militaria I Rzeczypospolitej”
Otwarcie ekspozycji odbędzie się 5 lutego o godz. 17.00.
Współtwórcami ekspozycji są członkowie Bractwa Rycerskiego Komturii Radzyńskiej oraz Golubsko – Toruńskiego Bractwa Rycerskiego. Ciekawe osobowości, pasja godna pozazdroszczenia i niewątpliwie ogrom wiedzy historycznej – to atuty współtwórców wąbrzeskiej wystawy. Dzięki tym zagorzałym kolekcjonerom wąbrzeźnianie będą mieli okazję zobaczyć m.in. miecze, buzdygany, broń czarnoprochową, sztylety, tarcze rycerskie, zbroje oraz chorągwie.
Golubsko – Toruńskie Bractwo Rycerskie reprezentują Andrzej Stasiński, Marek Małolepski i ks. Paweł Dąbrowski. Przedstawicielem Bractwa Rycerskiego Komturii Radzyńskiej jest Mieczysław Łata. Osoby te mają wspólne pasje, krzewią idee towarzyszące ruchom rycerskim w Polsce, są również aktywnymi uczestnikami inscenizacji historycznych m.in. bitwy pod Grunwaldem, oblężenia Malborka, turnieju rycerskiego w Golubiu czy też spotkań na zamku w Radzyniu Chełmińskim. Jednym z wystawców jest kusznik, bombardier, kanonier Andrzej Stasiński, który w ruchach rycerskich działa od 1998 roku. Mieszka
w Kiełpinach koło Golubia – Dobrzynia. Na rycerza pasowany był w 2006 roku na Zamku Drahim w Starym Drawsku. Kolejnym z pasjonatów dawnych militariów jest kusznik i autor replik dawnej broni i sztuki wojennej Marek Małolepski – mieszkaniec Wronia – pasowany na rycerza w 2011 r. na zamku w Toruniu. Zaangażowany w ruch rycerski od niemal 20 lat. Swoje zbiory pokaże również ks. Paweł Dąbrowski z Wąbrzeźna. Kanonier, kusznik, autor replik broni dawnej, działający w ruchu rycerskim od ponad 5 lat. Natomiast Mieczysław Łata, którego eksponaty także powiększą militarną ekspozycję, jest mieszkańcem Radzynia Chełmińskiego i członkiem Bractwa Rycerskiego Komturii Radzyńskiej. W swoich zbiorach posiada samodzielnie wykonane repliki dawnej broni, chorągwie i pieczęcie historyczne. Pasowany na rycerza został w swoim rodzinnym mieście w 2009 roku.
Wszystkich, którzy chcieliby nie tylko zobaczyć, ale również posłuchać o militariach zapraszamy do galerii WDK. Popołudniowe spotkanie z historią i jej odtwórcami na pewno przypadnie Państwu do gustu. Polecamy.
Wystawa – Laurki dla babci i dziadka
Ręcznie wykonana laurka to najpiękniejszy prezent, jaki otrzymują dziadkowie od swoich wnucząt. Cała ich kolekcję można obejrzeć na wystawie pokonkursowej pn. „Laurka dla babci i dziadka”.
Znajdziecie na niej prace zwycięzców i wyróżnionych w konkursie. Są nimi:
KATEGORIA PRZEDSZKOLA
I m. – Ala Rydzik, Przedszkole Miejskie Bajka
II m. – Gabrysia Zakierska, Przedszkole Miejskie Bajka
III m. – Łucja Rychlewska, oddział przedszkolny, Szkoła Podstawowa w Toruniu
Wyróżnienie: Akademia Kreatywnego Malucha WDK
KATEGORIA SZKOŁY PODSTAWOWE
I m. – Jakub Fabrykiewicz, Specjalny Ośrodek Szkolno -Wychowawczy w Dębowej Łące
II m. – Zofia Warsicka, SP nr 3 w Wąbrzeźnie
III m. – Antoni Lepisz, Szkoła Podstawowa nr 3 w Wąbrzeźnie
Wyróżnienie:
Krzysztof Kotłowski, Szkoła Podstawowa w Myśliwcu
Maciej Jakóbek, Wąbrzeskie Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski
Franciszek Wiśniewski, Zespół Szkolno – Przedszkolny w Płużnicy
Martyna Wojdyło, Szkoła Podstawowa nr 2
Paweł Dąbrowski, Szkoła Podstawowa w Zieleniu
KATEGORIA GIMNAZJUM
I m. – Kinga Pawłowska, Gimnazjum Specjalne / Specjalny Ośrodek Szkolno -Wychowawczy w Dębowej Łące
II m. – Mateusz Olszewski, Gimnazjum nr 1 w Wąbrzeźnie
Wystawę można oglądać w godzinach pracy WDK do 6 lutego.
Warsztaty z makramy – już w lutym
Sztuka wiązania sznurków była po raz drugi tematem warsztatów, które odbyły się 22 24 stycznia br. Zajęcia prowadzi Anna Skwark. Nauka tej techniki będzie kontynuowana – jak zapowiadają w WDK – już w lutym br.
Filcowanki
Warsztaty dla dzieci w wieku 9 – 13 lat. Zajęcia prowadzone przez Martę Paradowską zaplanowane zostały w dniach 22 – 23 lutego, w godz. 17.00 – 18.00. Podczas dwudniowych spotkań młodzi rękodzielnicy wykonywać będą ozdoby z filcu. Jest to niewątpliwie dobry sposób na naukę szycia i kreowania własnej wyobraźni.
Koszt warsztatów wynosi 20 zł od uczestnika. Zapisy do 13 lutego w Dziale Animacji Kultury, ul. Wolności 47, tel. 56 688 17 27, wew. 24. Liczba miejsc ograniczona.
Spektakl teatralny dla dzieci
20 lutego o godz. 11.00 bezpłatny spektakl teatralny dla dzieci pt. „Tam gdzie mieszkają lalki…”. Wykonawcami przedstawienia są młodzi aktorzy Koła teatralnego w Plemiętach.
Proponowany przez Szkołę Podstawową w Plemiętach spektakl to przedstawienie przenoszące nas w świat bajek, tak bliski każdemu, ale jednocześnie tak daleki
we współczesnym świecie. – Dzieci i dorośli obecnie „zasypywani” nowoczesnością, ogromem wrażeń, wręcz ich natłokiem odchodzą od tego co normalne, dobre, proste,
od książki, bajki i od wartości, które w nich są zawarte – mówią autorzy spektaklu.
– Kocham teatr, bo jest inny, żywy – mówi jedna z „aktorek”. – „Żywy” w przeciwieństwie do tego, co dzisiaj daje nam tak często świat – dodaje.
Może właśnie w tym przedstawieniu lalki ożyją i pokażą nam to, co tak ważne
w życiu? Gdzie mieszkają laki? Może z Tobą porozmawiają?
Rezerwacja miejsc i odbiór wejściówek w Dziale Animacji Kultury WDK osobiście lub pod numerem telefonu 56 688 17 27, wew. 24. Liczba miejsc ograniczona. Polecamy!
Dzień Przewodnika Turystycznego
23 lutego o godz. 17.00 prelekcja Pawła Beckera pt. „Wąbrzeźno w czasach Anny Wazówny”.
Anna Wazówna – niezwykła szwedzka księżniczka, siostra króla Zygmunta III
i wnuczka królowej Bony – wywarła ogromny wpływ na dzieje Golubia i Brodnicy.
W Toruniu znajduje się jej grobowiec.
Czy miała wpływ także na ziemię wąbrzeską? Jak wyglądało Wąbrzeźno w jej czasach? – na te i wiele innych zagadek odpowie prowadzący prelekcje wąbrzeski historyk i regionalista.
Spotkanie miłośników lokalnych dziejów jest efektem współpracy Wąbrzeskiego Domu Kultury i Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu w zakresie udziału w obchodach Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego. Akcja „Poznaj swój region
z przewodnikiem. Wokół Anny Wazówny” zaplanowana została na ostatnią de