W powiatowych obchodach Święta Niepodległości wzięły udział liczne delegacje, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy miasta.
Na obchody 99. rocznicy odzyskania niepodległości przybyła spora grupa mieszkańców, liczne delegacje przedstawicieli władz samorządowych, jednostek samorządowych, instytucji i organizacji z całego powiatu wąbrzeskiego. Obchody uświetnili Kompania Honorowa Wojska Polskiego z 8 Grudziądzkiego Batalionu Walki Radioelektronicznej im. gen. bryg. Zygmunta Podhorskiego, drużyny harcerskie i gromady zuchowe oraz Orkiestra Dęta. Swoją obecnością zaszczycili nas również wicewojewoda kujawsko-pomorski Józef Ramlau oraz wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Ryszard Bober.
Uroczystości rozpoczęły się – tradycyjnie już – przy tablicy pamiątkowej Towarzystwa Gimnastycznego Sokół, umieszczonej na murach kościoła Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Wąbrzeźnie. Tam – przy werblach i przy asyście wąbrzeskich harcerzy – złożono pierwsze wiązanki kwiatów i oddano hołd mieszkańcom powiatu, którzy uczestniczyli w walkach i ruchach narodowowyzwoleńczych. W kościele – przed mszą świętą w intencji Ojczyzny, celebrowaną przez ks. proboszcza Jana Kalinowskiego, uczestnicy – przy wsparciu młodzieży z wąbrzeskiego Liceum Ogólnokształcącego – śpiewali patriotyczne i żołnierskie pieśni oraz obejrzeli piękne okolicznościowe przedstawienie, wystawione przez podopiecznych Warsztatu Terapii Zajęciowej.
Ostatnia część obchodów odbyła się na Placu Jana Pawła II. – Z ogromną radością witam wszystkich zebranych na dzisiejszej uroczystości – mówił starosta wąbrzeski Krzysztof Maćkiewicz, gospodarz powiatowych obchodów Święta Niepodległości. – Spotykamy się tutaj każdego roku, bo manifestujemy nasze przywiązanie do ojczyzny. Przez 123 lata, przez kilka pokoleń, nasi przodkowie walczyli o to, abyśmy mogli spotkać się w takim miejscu, jak tutaj – na wąbrzeskim rynku i abyśmy w sposób właściwy wyciągali wnioski, abyśmy rozumieli co to jest wolność, abyśmy właściwie wypełniali obowiązek dbałości o niepodległą Polskę. O tym, jaką cenę zapłacono za wolność i jak ważna jest pamięć o tym – mówił również w swoim wystąpieniu wicewojewoda Józef Ramlau. Po przemówieniach odczytano Apel Poległych i oddano salwę honorową. Hołd oddali również wszystkie delegacje, składając przy pomniku Żołnierza Polskiego wiązanki kwiatów i pochylając w podziękowaniu głowy.
Obchody 99.rocznicy Święta Niepodległości zakończył krótki koncert wąbrzeskiej Orkiestry Dętej. Po nim zaproszono wszystkich na gorącą – tradycyjną zupę – czerninę, którą przygotowali uczniowie Zespołu Szkół we Wroniu.