List jako najpopularniejsza kiedyś forma komunikowania się zostaje wypierana przez sms i wiadomości e-mail. Dziś łatwiej i szybciej porozumieć się drogą elektroniczną niż tradycyjną. Domowe skrzynki przepełnione są najczęściej rachunkami, reklamami i urzędowymi pismami. A jak często znajdujemy w nich kopertę z kolorowym znaczkiem i pachnącą papeterią w środku?
9 października – Międzynarodowy Dzień Pisania Listów – to świetna okazja do przypomnienia młodemu pokoleniu o tradycyjnej formie komunikacji, o jej zaletach.
Z tej okazji w naszej szkole na lekcjach języka polskiego uczniowie klas IV-VII pisali listy do różnych adresatów.
Czwartoklasiści przypominali sobie zasady pisania listów. Piątoklasiści pisali listy do siebie nawzajem. Szóstoklasiści zaś redagowali listy otwarte, przekonujące współczesną młodzież, że warto, przynajmniej od czasu do czasu, wrócić do tego sposobu komunikowania się.
Przed nie lada wyzwaniem stanęli uczniowie klas siódmych, którzy włączyli się do akcji ,,Marzycielska Poczta”. To akcja polegająca na pisaniu listów do chorych dzieci, których marzeniem jest właśnie otrzymanie przesyłki od koleżanek i kolegów. Taki list, zawierający kilka ciepłych i miłych słów, jest dla nich bardzo ważny, wywołuje uśmiech, dodaje otuchy. Uczniowie z ogromnym zaangażowaniem włączyli się do akcji. Wykazali się niezwykłą dojrzałością i empatią. Mieli ogromną potrzebę serca, by pocieszyć chore dzieci, opowiedzieć im o własnym życiu, wesprzeć je i dodać sił w walce z chorobą. Do listów dołączali zdjęcia, kolorowe laurki, a nawet drobne upominki. Była to lekcja pouczająca i wzruszająca.
Młode pokolenie poczuło dziś przyjemność, jaką dała im możliwość napisania listu. Ale co niektórzy z nich nie wiedzą jeszcze, co znaczy czekać z utęsknieniem na list od przyjaciółki, która mieszka daleko i z drżeniem serca otwierać taką korespondencję. Starsze pokolenie pamięta i gdzieś na strychu, w pożółkłych kopertach obwiązanych wstążeczkami, na wyblakłych kartkach papieru, spisana jest historia ich życia: problemy, radości, smutki, przyjaźnie i miłości.
(ek), SP 3
Foto. SP 3