Wakacje to czas podróży, zwiedzania i poznawania nowych miejsc. To również dogodna chwila na nadrobienie zaległości w kontekście oferty kulturalnej. Jeżeli ktoś z Państwa nie miał okazji skorzystać wcześniej z propozycji Wąbrzeskiego Domu Kultury, to zapraszamy do obejrzenia kilku wystaw, obejmujących m.in. twórczość lokalnych artystów, których dorobek godny jest polecenia.
Jedną z nich jest ekspozycja obejmująca zdjęcia wykonane przez amatorów fotografii pt. „Wąbrzeźno – moje miasto”. Na pracach znajdują się znane i mniej znane zakątki Wąbrzeźna.
Kolejna z wystaw prezentująca zdjęcia wykonane przez uczestników plenerów fotograficznych nosi tytuł „Cztery pory roku”. Prace przedstawiają uroki wiosny, lata, jesieni i zimy.
Pasjonaci historii mają okazję obejrzeć unikatową i jedyną w swoim rodzaju wystawę pt.„ Narzędzia tortur” ks. Pawła Dąbrowskiego – wikariusza wąbrzeskiej parafii. Zwiedzający mogą zobaczyć krzesło tortur, but i kozioł hiszpański, dyby, piłę oraz repliki innych tego rodzaju narzędzi w dominującej mierze własnoręcznie wykonanych przez autora wystawy.
Natomiast w Galerii WDK miłośnicy rowerowych wycieczek mogą zapoznać się z twórczością wąbrzeźnianina Jerzego Szczęsnego. „Rowerowe piękno” to cykl prac powstałych dzięki połączeniu dwóch pasji autora, którymi są malarstwo i dwukołowe wycieczki.
Z kolei w podróż do dawnych lat Wąbrzeski Dom Kultury zaprasza wszystkich tych, którzy chcieliby zobaczyć zabawki swojego dzieciństwa. Pluszowe misie, porcelanowe lalki, drewniane kołyski, plastikowe żołnierzyki i wiele innych eksponatów minionej epoki zdobi wnętrze placówki nadając mu niepowtarzalny klimat i charakter. I chociaż mają one już czas świetności za sobą, to jednak wciąż budzą, to co nie poddaje się presji czasu, czyli refleksję
i miłe wspomnienia.
Wartą zobaczenia jest również stała ekspozycja Wiesława Rybszlegera „Wąbrzeźno – subiektywnie rysunek”. Autor ukazał w niej detale architektoniczne naszego miasta, często nie zauważane przez mieszkańców. Na wystawie można zobaczyć tzw. „obrazy klucze”, na których przedstawione są budynki, a tytuły nawiązują do konkretnych osób i wydarzeń
z czasów odległych dla artysty.
Natomiast „Wąbrzeźno w fotografii” to zbiór ponad 30 fotografii pozyskanych ze starych zdjęć i pocztówek, które przeniosą Państwa w podróż do miasta naszych pradziadków. Do najciekawszych należą: wizyta gen. Pruszyńskiego i gen. Hallera
w Wąbrzeźnie, widok kościoła „na górce” jeszcze z niską wieżą oraz w trakcie jej rozbudowy, a przede wszystkim wąbrzeski „luksus”, na którym odbywały się słynne targi koni.
Miłośników historii zapraszamy również do salki muzealnej, gdzie znajdują się zbiory obejmujące zarówno dzieła odznaczające się kunsztem artystycznym jak i rzemieślnicze wyroby codziennego użytku.
Od połowy sierpnia będzie można oglądać stałą ekspozycję prac będących owocem plenerów malarskich w Wąbrzeźnie.
Mamy nadzieję, że czas letniego wypoczynku pozwoli znaleźć chwilę na skorzystanie z oferty WDK i zapoznanie się z twórczością prezentowanych artystów. Do czego serdecznie Państwa namawiamy. Dom Kultury czynny jest od pon. do pt. w godz. 8.00-16.00.
Dorota Otremba, WDK