To była bez wątpienia jedna z najtragiczniejszych nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 roku. W ciągu około półgodziny nie do końca spodziewany kataklizm zmiótł z powierzchni ziemi setki tysięcy hektarów lasów i upraw, wyrządził ogromne zniszczenia w tysiącach zabudowań, pozrywał linie energetyczne, uszkodził infrastrukturę komunalną, pozbawiając na wiele dni prądu i wody całe miejscowości i gminy.
Nawałnica spowodowała wielomilionowe straty materialne, ale co najgorsze również ofiary śmiertelne.
Na terenie powiatu wąbrzeskiego nie odnotowano tak poważnych skutków żywiołu. Największe zniszczenia wichura wyrządziła na terenie gminy Płużnica w miejscowości Józefkowo i Kotnowo. W sumie odnotowano około 50 interwencji straży pożarnej. Największa fala zniszczeń w naszym województwie objęła powiat: tucholski, żniński, sępoleński, nakielski i bydgoski.
Życia ludzkiego już nikt nie jest w stanie przywrócić, jednak należało pomóc poszkodowanym w odbudowie i naprawie tego, co zostało zniszczone.
Spontanicznie, z potrzeby serca, z pomocą ruszyli sami mieszkańcy, sąsiedzi, wolontariusze jak i również wysłane zostały jednostki interwencyjne wojska polskiego oraz niezliczone zastępy państwowej i ochotniczej straży pożarnej. Kierowani bezinteresowną potrzebą niesienia pomocy potrzebującym do akcji liczne włączyli się również druhowie z Ochotniczych Straży Pożarnych powiatu wąbrzeskiego. Z inicjatywy członków OSP – Wąbrzeźno jej naczelnik i jednocześnie prezes Oddziału Powiatowego ZOSP RP zorganizował grupę strażaków chętnych do pomocy na terenie objętym największymi zniszczeniami. W dniach 18 i 20 sierpnia br. nastąpił wyjazd łącznie 10 lekkich samochodów ratownictwa technicznego z 68 strażakami ratownikami, piłami spalinowym i innym sprzętem niezbędnym do prowadzenia tego rodzaju akcji. Zaangażowanie i odzew był tak wielki, że strażacy do działań zabierali swój prywatny sprzęt, a jeden z druhów z Lipnicy pojechał prywatnym podnośnikiem hydraulicznym. Druhowie z powiatu wąbrzeskiego skierowani zostali na teren gminy Kęsowo w powiecie tucholskim. Co tam zobaczyli – na długo pozostanie w ich pamięci. Ogromna ilość zniszczonych budynków mieszkalnych i gospodarczych, 300 ha połamanych lasów prywatnych, 900 ha zwałowanych upraw rolniczych, powyrywane drzewa z korzeniami na drogach w parkach, zerwane linie energetyczne – to prawdziwy obraz apokalipsy. Na terenie całej gminy utrzymywał się nadal brak dostaw energii elektrycznej.
Działania przybyłych zastępów w trudnych warunkach terenowych i pogodowych przez okres dwóch dni polegały głównie na usuwaniu powalonych drzew, obcinaniu nadłamanych konarów, zdejmowaniu z wyłączonych linii energetycznych gałęzi i konarów oraz udrażnianiu dróg ulic i chodników.
W niesieniu pomocy poszkodowanym brali udział druhny i druhowie z jednostek OSP: Wąbrzeźno, Ryńsk, Zieleń, Książki, Osieczek, Dębowa Łąka, Kurkocin, Lipnica, Wielkie Radowiska, Wielkie Pułkowo, Niedźwiedź, Nowa Wieś Królewska, Płużnica i Błędowo. Wąbrzescy strażacy ponadto włączyli się do akcji finansowej pomocy dla mieszkańców gminy najbardziej potrzebującym.
Gmina Kęsowo utworzyła konto dla osób najbardziej poszkodowanych w nawałnicy- burzy z dnia 11-12 sierpnia 2017r. Darczyńców prosimy o wpłacanie środków na specjalnie utworzone konto na ten cel pn. „Pomoc dla poszkodowanych w nawałnicy – GMINA KĘSOWO” nr rachunku bankowego 75 8174 0004 0000 0358 2000 0018 Bank Spółdzielczy w Tucholi.
JH/JH
Fot. Piotr Brachowski