W związku z zrealizowaną tematyką programu ABC dobrego wychowania „Od przedszkolaka do nastolatka” klasy trzecie, kończąc pierwszy etap edukacyjny, wykonały pamiątkowe albumy.
Zawarto w nich wszystko to, czym zajmowano się w ciągu roku szkolnego, a co szczególnie utkwiło dzieciom w pamięci. Uczniowie zapoznali się z fragmentami książki „Bon czy ton – savoir-vivre dla dzieci” Grzegorza Kasdepki. Redagowały Kodeks Kumpla oraz Kodeks Miłego Kolegi. Brały udział przedstawieniach teatralnych, przy okazji strojem i zachowaniem respektując obowiązujące w danym miejscu regulaminy.
21 listopada, w szkolnym Dniem Wzajemnej Życzliwości, wzięły udział w zajęciach ,,Bądź kumplem, nie dokuczaj”, uświadamiających uczniom negatywny wpływ dokuczania i propagujących koleżeńskie postawy wśród dzieci.
Ucząc się panowania nad emocjami, omawiały pojęcie pokojowości, poznawały sposoby radzenia sobie ze złością i dojrzałego wyrażania złości. Brały również udział w warsztatach ,,Życzliwość i szacunek kontra agresja” przeprowadzonych przez psycholog z PPP w Wąbrzeźnie M. Kaczor. Szeroko potraktowane zostały zasady kulturalnego zachowania się przy stole. Różnorodne zajęcia obejmowały piosenki oraz wiersze dla dzieci np. „Kulturalnie przy stole”, „Etykieta przy posiłku”, „Ciche kęsy, ciche łyki”, „Manewry nożem, widelcem i łyżką”.
Trzecioklasiści wzięli także udział w ogólnopolskim programie Śniadanie Daje Moc – wspólnie spożywały zdrowe drugie śniadanie. Szczególnie bogata była oferta warsztatów kulinarnych w ramach programu „Warzywa i owoce w szkole”, wielokrotnie przeprowadzanych z pomocą rodziców: „Owocowe szaszłyki”, „Jesienne stworki kanapkowe”, „Truskawkowe pyszności”, „Wesołe i zdrowe kanapki”, „Gofry z owocami”, „Sałatki owocowe z jogurtem”.
Wysłuchały pogadanek na temat ubioru i zachowania należytej powagi przy okazji uroczystości szkolnych upamiętniających ważne wydarzenia historyczne oraz podczas apeli z okazji uroczystego rozpoczęcia i zakończenia roku szkolnego.
Przeprowadzono także rozmowy na temat przestrzegania zasad bezpieczeństwa podczas korzystania z komputera i telefonu oraz zasad korzystania z Facebooka. Klasowa Rada Rodziców wzięła udział w warsztatach w ramach projektu „Cybernauci”, natomiast uczniowie oglądali film edukacyjny „Owce w sieci”.
Zapoznano się z zasadami savoir-vivre wobec osób niepełnosprawnych, dzieci chętnie brały udział w akcjach charytatywnych, zapoznały z pojęciem tolerancji. Poznawały zasady „fair play”, które wykorzystały podczas Małej Olimpiady Sportowej klas I-III i przy współzawodnictwie podczas zajęć z wychowania fizycznego, obejrzały prezentację pt. „BEZPIECZNIE KIBICUJĘ – MĄDRZE DOPINGUJĘ – MŁODY KIBIC”.
Brały udział w warsztatach ,,W grupie raźniej” przeprowadzonych przez panią Monikę Stenzel z PPP w Wąbrzeźnie oraz w zajęciach integracyjnych prowadzonych przez pedagoga z PPP p. Katarzynę Rutkowską „Klasa to nie samotna wyspa” – czyli o tym, jak kształtować umiejętności społeczne.
Bogata oferta zajęć związanych z realizacją programu ABC… zaowocowała wieloma ciekawymi pracami plastycznymi. Mamy nadzieję, że odbyte zajęcia będą skutkowały umiejętnością właściwego zachowania się w różnych życiowych sytuacjach.
Bożena Łamek, SP 3