W naszym gimnazjum na co dzień promujemy czytelnictwo i czytanie dzieciom. Są jednak szczególne dni, kiedy to książki i czytelnictwo mają swoje święto.
Biblioteka odgrywa wtedy ważną rolę w wychowaniu młodego pokolenia.
We wrześniu przyłączamy się do Narodowego Czytania – wydarzeniu czytelniczym zainicjowanym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.
Natomiast corocznie w październiku uroczyście obchodzimy Święto Bibliotek. Dla przypomnienia należy dodać, że obchody Święta Bibliotek Szkolnych zostały zainicjowane w roku 1999 przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego. Jest to święto, którego celem jest zwrócenie uwagi na to, jak ważny udział w edukacji mają biblioteki szkolne. W tym czasie mają miejsce różnorodne konkursy, zabawy związane właśnie z czytelnictwem. W bieżącym roku miało także spotkanie z panem Grzegorzem Bacińskim autorem książki „Kamieniem w komunę”
23 kwietnia obchodzony jest corocznie Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Jest to ustanowione w 1995 roku przez UNESCO święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. Także z tej okazji w naszej szkole każdego roku na przełomie kwietnia i maja odbywają się konkursy i zabawy czytelnicze. W tych dniach przygotowywane są także przez uczniów i nauczycieli materiały promujące czytelnictwo – plakaty, wystawki, gazetki tematyczne, zakładki itd.
5 maja br. odbyła się kolejna edycja szkolnego konkursu czytelniczego, który przebiegał w dwóch etapach: I etap – czytanie przez uczestników wybranych i przygotowanych wcześniej fragmentów baśni; II etap – czytanie tekstu informacyjnego. Podczas czytania ocenie podlegała sprawność czytania oraz interpretacja czytanego tekstu. Wszyscy uczestnicy wykazali się umiejętnością pięknego czytania. Jury miało trudne zadanie z wyborem uczestników, którzy okazali się najlepszymi z najlepszych.
Nagrodzono następujących uczniów:
1.Wiktor Kopec z kl. IIIF
2.Martyna Ciupak –z kl.ID oraz Martyna Kunke z kl. IE
3.Igor Mikulski z kl. IIIF
Wyróżniono następujących uczestników:
1.Nikola Kuczyńska-z kl. IID
2.Agata Zielińska z kl. IIA
3.Kamila Kosela z kl. IIA
4.Marcelina Sul z kl. IIA
5.Paulina Mrozińska z kl.ID
1 czerwca miała miejsce kolejna akcja czytelnicza JAK NIE CZYTAM – JAK CZYTAM!
10 czerwca 2016 r. o 10.00, dzięki zaangażowaniu ponad 2000 bibliotek z całej Polski, prawie pół miliona uczniów czytało w jednym momencie: w szkołach, na rynkach miast, a nawet na Śnieżce!!!
W czerwcu 2016 r. 432 608 uczniów ustanowiło rekord w masowym czytaniu w jednym momencie. Celem akcji jest zwrócenie uwagi ,że wbrew temu , co pokazują statyki czytamy. Według badań 63% Polaków nie przeczytało w ciągu roku ani jednej książki. Jednak badania pokazujące tak pesymistyczny obraz czytelnictwa nie obejmują osób powyżej 15 roku życia. Młodzi chcą pokazać, że czytają znacznie więcej i chcą to zamanifestować.
W bieżącym roku 1 czerwca 2017 roku o godz.10.00 spróbujemy pobić ten rekord !!!
Podczas trzeciej godziny lekcyjnej na boisku szkolnym uczniowie ustawili się w kształty wybranych wcześniej literek i utworzyli napis „ Jak nie czytam, jak czytam”, następnie przez 10 minut czytali wybraną przez siebie książkę. Atrakcją imprezy czytelniczej był występ Oli Olszewskiej, która zaprezentowała fragment Dziennika Panicznego Rolanda Topora oraz występ zespołu wokalnego. W tym dniu wręczone zostały także nagrody i wyróżniania za udział w konkursie „Pięknego czytania” oraz w konkursie na „ Selfie z książką”.
W tym samym czasie rekord bili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Wąbrzeźnie, do których po zakończonej akcji w Gimnazjum nr 1, dołączyli starsi koledzy i koleżanki, aby uczestniczyć w dalszej części spotkania – Przebierankach literackich. Uczniowie przejęli rolę organizatorów spotkania, tzn. młodzi aktorzy wystąpili w prześmiesznym przedstawieniu o bohaterskim psie „Tymoteusz Rym-cim-ci”, solistki zespołu wokalnego wykonały najnowsze utwory muzyki młodzieżowej, tancerki i harcerze przeprowadzili zabawy integracyjne. Nasze spotkanie udało się i zapewne spełniło swoje zadanie. A już za rok kolejne bicie rekordu!
Przypominamy, że nasze gimnazjum przystąpiło do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Dzięki temu otrzymało znaczne fundusze, które przeznaczone zostały na wzbogacenie i unowocześnienie księgozbioru biblioteki szkolnej. „Serce szkoły”, jakim jest biblioteka, serdecznie zaprasza całą społeczność szkolną do korzystania z tych zasobów. Szkolna biblioteka udostępnia swój księgozbiór nie tylko w ciągu roku szkolnego, ale także na czas wakacji. Książka ciekawa i odpowiadająca naszym gustom będzie więc miłym sposobem spędzenia wolnego czasu i dobrym lekarstwem na nudę i przygnębienie.
Serdecznie zapraszamy!
Małgorzata Karczewska i Maria Przytuła –Blonkowska
(koordynatorki akcji czytelniczej)
Foto. Gimnazjum nr 1