600 m pod ziemię zjechali uczniowie klas IVa i IVb z paniami: Hanną Maziarką, Anną Kursą oraz Anną Piórkowską, aby pokonać najgłębszą na świecie podziemną trasę turystyczną w kopalni soli w Kłodawie.
Jest to największa i najgłębsza czynna kopalnia soli kamiennej w kraju. Sól tutaj wydobywana ma wiele odcieni, dominuje barwa biała i różowa, choć zdarza się także sól błękitna, co jest wielką rzadkością.
Uczniowie zjechali w dół windą z prędkością 6 m/s, co wzbudziło w nich niezapomniane wrażenia. Akumulatorowe lampy górnicze w rękach pań opiekunek w czasie zjazdu rozświetlały nieco czerń mroku. Na poziomie 600m pod ziemią przeszli licznymi wyrobiskami korytarzowymi do podziemnej kaplicy św. Kingi – opiekunki górników solnych. Obejrzeli wyeksploatowane komory solne, mające imponujące wymiary: ok. 15m wysokości i szerokości oraz ponad 200m długości. W kopalni znajduje się ok. tysiąca takich komór, wydrążonych na 11 poziomach, oddzielonych półkami i filarami międzykomorowymi o grubości i szerokości ok. 15 metrów. W jednej z takich komór organizowane są imprezy z widownią dla ok. 500 widzów. W 2007 r. pobito tu rekord Guinessa w kategorii: „Najniżej odbywający się koncert muzyczny na świecie”. Ogromne wnętrza o ścianach, sufitach i posadzkach z kryształów soli, migoczących w delikatnym świetle, tworzyły niezapomniany efekt i klimat.
Uczniowie mieli też możliwość zobaczenia maszyn używanych w podziemnym górnictwie solnym i innych osobliwości górnictwa solnego. Na zakończenie wycieczki mogli zabrać z kopalni kilka kryształowych brył soli kłodawskiej i otrzymali słony upominek – kilogramową paczkę soli kuchennej dla swoich mam.
Anna Piórkowska, SP 2
Foto. SP 2