Na ostatniej sesji Rady Miasta Wąbrzeźno podjęta została uchwała w sprawie dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego.
Uchwała w sprawie dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego jest rezultatem reformy, wprowadzonej przez rząd RP ustawą – Prawo oświatowe, które weszło w życie 9 stycznia br. Radni na jej podjęcie mieli czas do 31 marca. Poprzedziły ją konsultacje ze wszystkimi zainteresowanymi grupami społecznymi oraz uchwała intencyjna, zawierająca projekt nowej sieci szkół, którą radni przyjęli 22 lutego br. Uchwała, zgodnie z obowiązującym prawem, została przekazana kujawsko-pomorskiemu kuratorowi oświaty do zaopiniowania. Projekt uzyskał pozytywną opinię kuratora i na ostatniej sesji, która odbyła się 29 marca br., uchwała w sprawie dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego została podjęta przez Radę Miasta. Zgodnie z jej treścią, od 1 września 2017 roku w Wąbrzeźnie będą funkcjonowały dwie szkoły podstawowe – dotychczasowe SP 2 i SP 3. Gimnazjum nr 1 nie zostało włączone do innej jednostki oświatowej i będzie działało do czasu jego wygaśnięcia, czyli do 31 sierpnia 2019 roku.
– Plan sieci szkół, który został podjęty na ostatniej sesji Rady Miasta, obowiązywać będzie od 1 września bieżącego roku do końca sierpnia 2019 roku – mówi burmistrz Leszek Kawski. – I nie jest on ostateczny. Na ten moment ustaliliśmy jedną z najrealniejszych dla naszego samorządu opcji funkcjonowania szkół. Teraz przyglądamy się poczynaniom rządu, jeżeli jego obietnice premiowania małych oddziałów szkolnych okażą się realne i możliwe do wprowadzenia, to w budynku Gimnazjum urządzimy trzecią podstawówkę. Decyzja ta będzie jednak niebezpieczna dla budżetu miasta. Rząd zapowiada, że na premiowanie małych oddziałów ma stałą pulę środków finansowych. Jeżeli więc liczba oddziałów w całej Polsce będzie znaczna i będzie rosła, oznaczać to będzie w efekcie mniejsze dotacje niż dotychczas. Dlatego musimy być pewni, że subwencja oświatowa będzie stabilna i dostosowana do realiów. Dzisiaj w Wąbrzeźnie na oświatę wydajemy ok. 14 mln zł rocznie, z czego 8,7 mln to subwencja od państwa, a resztę wydatków musimy pokryć sami. Uruchomienie trzeciej podstawówki dałoby szansę na większą liczbę etatów, co uchroniłoby przynajmniej kilku nauczycieli przed utratą pracy.