Nasze miasto przystąpiło do profilaktycznego programu marszałkowskiego na bezpłatne szczepienia przeciwko pneumokokom dla dzieci. Program ma ruszyć jeszcze w pierwszej połowie 2017 roku.
Obecnie – jak informuje Urząd Marszałkowski – trwają przygotowania do uruchomienia programów profilaktyki zdrowotnej. Jednym z nich jest program na bezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom, do którego przystąpił nasz samorząd.
Prowadzone przez Urząd Marszałkowski postępowania konkursowe mają wyłonić koordynatorów programów oraz realizatorów szczepień. Jak obiecuje Urząd, realizacja programu ma ruszyć jeszcze w pierwszej połowie roku.
Program profilaktyki zakażeń pneumokokowych wśród dzieci w oparciu o szczepienia przeciwko pneumokokom ma objąć dzieci między 24 a 36 miesiącem życia (czyli dzieci nieobjęte obowiązkowym szczepieniem wpisanym na ministerialną listę 1 stycznia 2017 roku i dotyczącym nowonarodzonych dzieci). Nasz samorząd pokryje połowę kosztów prowadzenia bezpłatnych szczepień na naszym terenie. Koszt ten ma wynieść 7,5 tys. zł.
Wąbrzeźno w podobnym programie brało udział w 2015 roku. Z bezpłatnych szczepień ochronnych przeciwko pneumokokom skorzystało wówczas 26 dzieci (ówczesny koszt szczepienia, który pokryty został całkowicie z programu, wynosił 250 zł).
Pozostałe marszałkowskie programy profilaktyki zdrowotnej w 2017 roku:
- Program profilaktyki zakażeń pneumokokowych wśród osób dorosłych w oparciu o szczepienia przeciwko pneumokokom. Zakłada objęcie bezpłatnymi szczepieniami 744 osób w wieku powyżej 65 roku życia, które nie były szczepione przeciwko pneumokokom i należą do grupy ryzyka (leczą się z powodu przewlekłego nieżytu oskrzeli i dychawicy oskrzelowej). Udział w programie zadeklarowało 14 samorządów terytorialnych, które pokryją połowę kosztów przeprowadzenia szczepień (lista w załączniku). Środki województwa na realizację programu to 130 tysięcy złotych.
- Program wykrywania zakażeń WZW B i C w województwie kujawsko-pomorskim. W ramach programu prowadzone będą badania diagnostyczne ukierunkowane na wykrywanie przypadków zakażenia wirusem typu B i C. Udział w programie zadeklarowały 23 samorządy (lista w załączniku). Ich zadaniem będzie prowadzenie kampanii medialnej i naboru uczestników programu, a także pokrycie połowy kosztów badań. W tym roku planujemy przebadać 2898 osób. Na realizację programu trafi120 tysięcy złotych z budżetu województwa.
- Program badań przesiewowych w kierunku tętniaka aorty brzusznej. Programem zostaną objęci mężczyźni pomiędzy 65 a 74 rokiem życia, palący papierosy. Badanie przesiewowe USG jest bezinwazyjne i nie wiąże się z żadnymi powikłaniami dla zdrowia pacjenta. Program zakłada przebadanie ponad 900 osób z terenu całego regionu. Koszt realizacji to 36 tysięcy złotych.
Trwa też ogłoszony przez Urząd Marszałkowski konkurs, w ramach którego podzielone będą środki na realizację programów profilaktycznych w kierunku wczesnego wykrywania nowotworu jelita grubego. W ramach projektów mogą być realizowane badania kolonoskopowe, przewidziano też możliwość pokrycia kosztów przejazdów pacjentów na badania. W sumie w puli konkursowej jest 19,4 miliona złotych (informacja o naborze http://mojregion.eu/index.php/rpo/zobacz-ogloszenia?mmid=99 ).