16 marca 2017 roku burmistrz Leszek Kawski uczestniczył w Forum Samorządowym. Było to największe spotkanie przedstawicieli środowisk samorządowych ostatnich lat.
W Forum Samorządowym, które odbyło się 16 marca w Warszawie, wzięło udział blisko 1600 wójtów, burmistrzów, prezydentów i starostów z całej Polski. Wszyscy chcieli wyrazić swój niepokój na temat wprowadzonych lub planowanych zmian, które prowadzą do centralizacji systemu zarządzania i osłabienia roli samorządu – najważniejszego fundamentu demokratycznego państwa. Chodzi głównie o odbieranie samodzielności w zakresie prowadzenia szkół, odbieranie województwom ośrodków doradztwa rolniczego i wpływu na Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, plany oderwania urzędów pracy czy inspektoratów nadzoru budowlanego od powiatów oraz o ograniczenie podstawowych praw obywatelskich poprzez zapowiedzi odebrania mieszkańcom gmin, miast prawa do decydowania, kto będzie w ich imieniu sprawował funkcje publiczne i zgłaszania kandydatów na te funkcje tylko przez partie polityczne.
Podczas Forum wyrażono też oburzenie wobec oszczerstw wygłaszanych na temat samorządowców. – My na co dzień nie zajmujemy się polityką. Potrafimy merytorycznie dyskutować, ale tej dyskusji teraz nie ma; są za to oszczerstwa na nasz temat – powiedział Zygmunt Frankiewicz, prezes Związku Miast Polskich, prezydent Gliwic, który stwierdził, że nie może spokojnie słuchać wypowiedzi rządzących o „sitwach i klikach” działających w samorządach. W tej sprawie – informował na Forum – napisał do Prokuratury Krajowej oraz do Prawa i Sprawiedliwości prośbę o udostępnienie informacji na temat włodarzy miast i gmin, przeciwko którym toczy się postępowanie karne ze względu na pełnioną funkcję. Z otrzymanych odpowiedzi wynika, że w obu tych instytucjach nie jest prowadzony rejestr takich osób.
Podsumowaniem Forum Samorządowego są Apel przedstawicieli środowisk samorządowych w obronie samorządności terytorialnej w Polsce oraz Karta Samorządności. Ten ostatni dokument – jak zapowiedzieli samorządowcy – ma być uchwalony w miastach, powiatach i województwach na terenie całej Polski. Kolejną inicjatywą, informują organizatorzy Forum, która powstała w obliczu poczucia odpowiedzialności obywateli za państwo, jest powołanie Samorządowego Komitetu Protestacyjnego.
– Powołanie Samorządowego Komitetu Protestacyjnego rozpoczyna naszą drogę w walce o prawa obywateli zapisane w Konstytucji. 27 maja podczas Dnia Samorządności może wyjdziemy na ulice – podsumował spotkanie Paweł Adamowicz, członek Zarządu Unii Metropolii Polskich, prezydent Gdańska.
Apel przedstawicieli środowisk samorządowych w sprawie obrony samorządności terytorialnej w Polsce
Twój głos w Twoich rękach – Forum Samorządowe, Warszawa, 16 marca 2017 r.
Limitowanie kadencji władz publicznych w świetle Konsytuacji RP – opinia prawna
Fot. Nadesłane