Zjadliwa grypa ptasia ciągle groźna. Mogą wybuchać nowe ogniska epidemii. Hodowcy ptaków nie przestrzegają zasad.
Powiatowy lekarz weterynarii w Wąbrzeźnie stwierdził, że nie wszyscy hodowcy drobiu stosują się do obowiązujących zakazów i nakazów, które zostały nałożone na nich, kiedy na terenie Polski stwierdzono przypadki wysoko zjadliwej grypy ptasiej. Nieprzestrzeganie przepisów może doprowadzić do wybuchu nowych ognisk tej choroby.
Powiatowy lekarz weterynarii zachęca wszystkich do aktywnego włączenia się w akcję eliminowania przypadków nieprzestrzegania zasad ochrony przed rozprzestrzenianiem się choroby i prosi o przekazywanie służbom weterynaryjnym informacji o miejscach, gdzie drób nie jest trzymany w zamknięciu.
Przypominamy! Specjalne środki postępowania obowiązują wszystkich hodowców ptaków domowych i innych. Za ich nieprzestrzeganie grożą kary administracyjne. Zawarte są one w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które obowiązuje od 28 grudnia 2016 roku. Najważniejsze dotyczą:
– odosobnienia drobiu lub innych ptaków w gospodarstwie,
– wyłożenia mat dezynfekcyjnych przed wejściem i wyjściem z budynków inwentarskich,
– zakazu wwożenia i wnoszenia na teren gospodarstwa, w którym jest utrzymywany drób, zwłok dzikich ptaków lub tusz ptaków łownych,
– utrzymywania drobiu w sposób wykluczający jego dostęp do zbiorników wodnych, do których dostęp mają dzikie ptaki,
– zakazu organizowania targów, wystaw, konkursów i tym podobnych imprez.
Wprowadzono również nakaz zgłaszania do powiatowego lekarza weterynarii miejsc, w których trzymany jest drób lub inne ptaki, z wyjątkiem ptaków, które trzymane są stale w pomieszczeniach mieszkalnych.
Wszystkie środki, podjęte w związku z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków zawarte są w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jego treść TUTAJ.