W poniedziałek prezydent Andrzej Duda podpisał reformę edukacji. Dla naszego samorządu oznacza to m.in. likwidację Gimnazjum nr 1.
Zgodnie z podpisaną ustawą, reforma oświaty ma rozpocząć się od roku szkolnego 2017/2018. Jednym z jej głównych założeń jest likwidacja gimnazjów. Oznacza to, że uczniowie kończący w tym roku szkolnym klasę VI pójdą do klasy VII szkoły podstawowej i nie będzie już naboru do klasy I gimnazjum. Ostatni uczniowie gimnazjum opuszczą mury szkoły w czerwcu 2019r. i w tym też roku placówki te zakończą swój byt.
– Dla mnie będzie to chyba najcięższe zadanie, zrzucone odgórnie na samorząd, które będę musiał wprowadzić w życie – mówi burmistrz Leszek Kawski. – Do tego pozostawiono nam mało czasu, bowiem uchwała w sprawie nowej sieci szkół musi być podjęta do końca marca br. Temat jest bardzo trudny, dlatego przed podjęciem ostatecznych decyzji zamierzam go przeanalizować z dyrektorami szkół, nauczycielami, radami rodziców i pracownikami administracji oraz obsługi. Chcę poznać ich opinię w tej sprawie i wysłuchać ewentualnych propozycji funkcjonowania placówek oświatowych w naszym mieście na nowych zasadach. W Urzędzie przygotowywane są już zaproszenia na spotkanie konsultacyjne. Mam nadzieję, że przyjmą je wszyscy, których te zmiany dotyczą.
Data spotkania konsultacyjnego została wyznaczona na 24 stycznia br. Burmistrz spotka się ze wszystkimi zainteresowanymi w sali kolumnowej WDK o godz. 16.00. Przedstawiona na nim będzie informacja o przewidywanej organizacji pracy placówek oświatowych w latach szkolnych 2017/2018, 2018/2019 i ewentualnych ruchach kadrowych.