Na wycinkę drzew i krzewów z terenów nieruchomości wpisanych do rejestru zabytków potrzebne jest pozwolenie wojewódzkiego konserwatora zabytków.
W związku ze zmianą ustawy o ochronie przyrody, która weszła w życie 1 stycznia 2017 roku i wytycznymi Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, informuję, że zwolnienie z wymogu uzyskiwania zezwolenia na usunięcie drzew lub krzewów z terenów nieruchomości wpisanych do rejestru zabytków, stanowiących własność osób prywatnych, jak i ewentualnych zwolnień z tego obowiązku, wynikających z uchwał rady gminy, nie zwalnia z obowiązku uzyskania pozwolenia na zasadach ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Dotyczy to zarówno zabytków indywidualnie wpisanych do rejestru zabytków jak i zabytkowych układów urbanistycznych, ruralistycznych czy zespołów budowlanych.
Usunięcie drzew i krzewów jest działaniem mającym istotny wpływ na wygląd i zachowanie zabytku, przez co, zgodnie z art. 36 ust. 1 pkt 1 i 11 ustawy z 23lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami Dz. U. 2014, poz. 1446, wymagane jest uzyskanie pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków w formie decyzji administracyjnej. W związku z powyższym, w przypadkach których ustawa o ochronie przyrody nie wymaga uzyskania pozwolenia na usunięcie drzew lub krzewów, na terenach wpisanych do rejestru zabytków konieczne jest uzyskanie pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków na zasadach określonych w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.
Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków
Sambor Gawiński