Jesienią poprosiliśmy mieszkańców o wyrażenie opinii na temat stanu bezpieczeństwa na naszych drogach. Na naszą prośbę odpowiedziało 231 osób.
W przyszłym roku zamierzamy przystąpić do programu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji pn.: „Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2016-2017, dlatego też w naszym urzędzie tworzony jest projekt „Bezpieczne Wąbrzeźno – na drogach”. Materiałem pomocniczym do wytyczenia zadań, które należałoby wykonać dla poprawy stanu bezpieczeństwa na drogach była ankieta, którą skierowaliśmy do wąbrzeźnian. Pytaliśmy w niej m.in. o znajomość zasad ruchu drogowego, o znaki drogowe – czy w wystarczający sposób, czy też nie – informują i ostrzegają uczestników ruchu, czy czujemy się bezpieczni jako piesi. Poprosiliśmy też o wskazanie skrzyżowań, które uważamy za niebezpieczne i o propozycje rozwiązań, które wpłynęłyby na eliminację zagrożeń wskazanych przez osoby wypowiadające się w ankiecie.
Na prośbę udziału w ankiecie odpowiedziało 231 osób. – Wszystkim bardzo dziękuję – mówi burmistrz Leszek Kawski. – Wyniki tej ankiety, Państwa opinie i sugestie – zostaną przeanalizowane przy audycie organizacji ruchu drogowego w Wąbrzeźnie, o ile oczywiście uzyskamy środki z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na realizację programu.
Ankietę wypełniło 231 osób. 45% ankietowanych swoją znajomość Prawa o Ruchu Drogowym ocenia na 4, czyli „dobrze”, a 39% bardzo dobrze. Zdaniem ponad połowy ankietowanych (61,5%) najczęściej do zdarzeń drogowych dochodzi z winy prowadzącego pojazd osobowy. Niespełna 20% sądzi, że najczęściej do zdarzeń drogowych dochodzi z winy pieszych. 52% ankietowanych przyznaje, że często jest świadkiem naruszenia zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego. Większość respondentów zna numer telefonu, pod który należy zgłaszać zaistnienie zdarzenia drogowego.
Za najbardziej niebezpieczne skrzyżowanie – według osób wypełniających ankietę – uznano skrzyżowanie ulicy 1 Maja z ulicą Mickiewicza. W drugiej kolejności skrzyżowanie ulicy Mickiewicza z ulicą Partyzanta, następnie skrzyżowanie ulicy 1 Maja z ulicą Mestwina. Jako niebezpieczny postrzegamy także wjazd z ulicy Chełmińskiej na Plac Jana Pawła II.
W kwestii oznakowania dróg i ulic mamy podzielone zdanie. 34% ankietowanych twierdzi, że oznakowanie jest wystarczające, natomiast 30 % sądzi, że na terenie miasta jest za dużo znaków.
45% ankietowanych nie czuje się bezpiecznie jako pieszy na terenie miasta. Większość z nas nie wie czy i ewentualnie w jakich sytuacjach można przechodzić przez jezdnię w innych miejscach, niż oznakowane przejście dla pieszych.
42% ankietowanych czuje się bezpiecznie jeżdżąc rowerem po wąbrzeskich drogach, 35% rowerzystów nie czuje się bezpiecznie. Rowerzyści najbardziej niebezpiecznie czują się na obwodnicy miasta i ulicach, wzdłuż których nie ma ścieżek rowerowych. Szczególnie niebezpiecznymi ulicami według wypełniających ankietę są ulice: 1 Maja, Chełmińska, Wolności, Grudziądzka (od skrzyżowania z ulicą gen. Sikorskiego do skrzyżowania z ulicą Tysiąclecia) oraz skrzyżowania głównie w centrum miasta. Ankietowani podkreślają, iż niebezpieczne są miejsca, w których ścieżki rowerowe przecinają się z ulicami, gdyż często kierujący pojazdami nie ustępują pierwszeństwa. Podsumowując, najbardziej niebezpiecznie dla rowerzystów są miejsca, w których nie ma ścieżek rowerowych. Ankietowani wiedzą, jak powinien być oznakowany rower oraz jak muszą być oznaczone drogi dla rowerzystów, pieszych i wspólne drogi pieszo – rowerowe.
Najczęściej wymieniane w ankiecie zagrożenia ze strony uczestników ruchu drogowego to: rozmowa przez telefon podczas prowadzenia pojazdów; brak sygnalizacji zmiany kierunku jazdy ze strony rowerzystów oraz kierujących pojazdami, nieodpowiednie zachowania uczestników ruchu drogowego na skrzyżowaniach ścieżek rowerowych z ulicami oraz w miejscach oznakowanych przejść dla pieszych, jazda na tzw. pamięć, nadmierna prędkość pojazdów (niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze), wymuszanie pierwszeństwa przez uczestników ruchu drogowego i brak kultury w ruchu drogowym, źle oświetleni rowerzyści, przejścia przez jezdnię w niedozwolonych miejscach oraz brak znajomości przepisów Prawa o ruchu drogowym wszystkich uczestników ruchu.
Nasi respondenci uważają, że poprawa bezpieczeństwa na drogach może nastąpić poprzez: edukację uczestników ruchu drogowego (kampania, spoty, ulotki, prelekcje w szkołach i przedszkolach), ograniczenie liczby znaków drogowych (weryfikację oznakowania), modernizację skrzyżowania ulic 1 Maja i Mickiewicza oraz weryfikację pozostałych skrzyżowań (więcej luster, sygnalizacja świetlna), zmianę organizacji ruchu, wybudowanie ścieżki pieszo-rowerowej wokół obwodnicy miasta, zwiększenie odległości przejść dla pieszych od skrzyżowań, weryfikację prawidłowości umiejscowienia przejść dla pieszych oraz zwiększenie nieoznakowanych patroli na terenie miasta.
Projekt „Bezpieczne Wąbrzeźno – na drogach” będzie kontynuacją akcji pn.: „Bezpieczne Wąbrzeźno”, którą prowadziliśmy na w 2014 i w 2015 roku.