9 listopada 2016 roku odbyła się inauguracja projektu Turystyczne Wąbrzeźno.
Turystyczne Wąbrzeźno to nowatorski projekt. Jego zaczątkiem była chęć upamiętnienia Wąbrzeskiej Kolejki Powiatowej.
Dyskutując nad koncepcją zakorzenienia w pamięci wąbrzeźnian naszej kolejki, doszliśmy do wniosku, że warto byłoby pokazać jeszcze inne ciekawe obiekty, wydarzenia i walory miasta. Postanowiliśmy więc, że w Wąbrzeźnie powstanie szlak turystyczny. Tworzyliśmy go zarówno dla mieszkańców, jak i turystów odwiedzających nasze miasto, a naszą główną myślą było przekazanie wiedzy o przeszłości Wąbrzeźna.
Na szlaku zaplanowaliśmy osiem przystanków historycznych, którym nadaliśmy nazwy i „zaopatrzyliśmy” je w informacje odpowiadające terenowi, na którym zostały rozlokowane. Pierwszy oczywiście dotyczy Wąbrzeskiej Kolejki Powiatowej, a kolejne to Rynek, Cienie, Ratusz, Starostwo, Grodzisko, Sanktuarium, Grodzisko i Zamek biskupów chełmińskich. Uzupełnieniem przystanków są strona internetowa turystyczne.wabrzezno.com oraz kanał na youtube, z którymi możemy połączyć się ze szlaku przy pomocy kodów QR. W projekcie tym zastosowaliśmy nowoczesny system oznaczeń, polecony nam przez prof. dra hab. Dariusza Dąbrowskiego z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
– Jestem dumny z tego, że mogłem wspomóc stronę konceptualną tego projektu – mówił w czasie inauguracji Turystycznego Wąbrzeźna prof. dra hab. Dariusz Dąbrowski. – Zastosowany tu trójdzielny system oznaczeń stałych został wykonany profesjonalnie, wręcz można powiedzieć wzorcowo i na poziomie światowym. Moja funkcja w tym projekcie była wyłącznie pomocnicza. Jestem szczęśliwy z tego powodu, że moje sugestie zostały uwzględnione. Chodziło o sposób rozmieszczenia informacji i lokalizacji paneli – tablic węzłowych. To jest istotny element systemu i bardzo łatwo go zepsuć. W Wąbrzeźnie, dzięki solidnej pracy zespołu odpowiedzialnego za projekt, udało się to zrobić bardzo dobrze, zgodnie z wszelkimi zasadami sztuki. A muszę podkreślić – dodał D. Dąbrowski – że z reguły tak nie jest. Dlatego też można powiedzieć, że w Wąbrzeźnie pojawił się wzorcowy system oznaczeń stałych, który ma służyć z jednej strony mieszkańcom, a z drugiej odwiedzającym miasto.
– Sama koncepcja okazała się bardzo ciekawa i bardzo zależało nam, aby wykonać to zadanie dobrze – mówi zastępca burmistrza Wojciech Bereza, prowadzący projekt Turystyczne Wąbrzeźno. – Spełnienie tego warunku gwarantuje bowiem czytelny przekaz tego, co zamierzaliśmy zaprezentować na szlaku turystycznym. Pracowaliśmy przy tym projekcie kilka miesięcy, zatrzymywaliśmy się po kilka razy przy każdym szczególe, aby oddać mieszkańcom i naszym gościom produkt, który będzie przyciągał zainteresowanie. Mam nadzieję, że udało nam się i nasza turystyczna ścieżka będzie nie tylko wartością rekreacyjną, ale i edukacyjną. Dziękuję całemu zespołowi, paniom Aleksandrze Kurek, Sabinie Olszewskiej i Annie Borowskiej, współtwórczyniom projektu.
Ścieżkę turystyczną otworzyliśmy 9 listopada br. Na jej inaugurację zaprosiliśmy młodzież z wąbrzeskiego Liceum Ogólnokształcącego oraz osoby, które bezinteresownie wsparły nas w realizacji projektu: Bożenę Berezę, Tomasza Puczkarskiego, Annę Rydlewską – Chabros, Sławomira Jabłońskiego, Bogumiłę Jabłońską, Grzegorza Bilińskiego i Roberta Żurawskiego. Naszym honorowym gościem był prof. dr hab. Dariusz Dąbrowski. Jego obecność była doskonałą okazją do wysłuchania prelekcji na temat turystyki kulturowej.
Projekt Turystyczne Wąbrzeźno zrealizowany został ze środków Gminy Miasto Wąbrzeźno.
Zapraszamy wszystkich na szlak, w podróż do minionych czasów.