Po akcji badań spirometrycznych, Fundacja NEUCA rozpoczęła kolejną serię badań Polaków. Jej celem jest ocena stanu zdrowia serc Polaków i szerzenie wiedzy na temat chorób kardiologicznych. 22 listopada specjalny kardiobus pojawi się w Wąbrzeźnie, w którym będzie można wykonać bezpłatne badania.Po akcji badań spirometrycznych, Fundacja NEUCA rozpoczęła kolejną serię badań Polaków. Jej celem jest ocena stanu zdrowia serc Polaków i szerzenie wiedzy na temat chorób kardiologicznych. 22 listopada specjalny kardiobus pojawi się w Wąbrzeźnie, w którym będzie można wykonać bezpłatne badania.
Jak wynika z raportu GUS pt. „Zachorowalność i umieralność na choroby układu krążenia a sytuacja demograficzna Polski”, choroby układu krążenia są najczęstszą przyczyną śmierci. Dlatego też oprócz prowadzenia zdrowego trybu życia, niezwykle ważne jest systematyczne wykonywanie badań profilaktycznych.
Choroby układu sercowo-naczyniowego nadal stanowią prawie 50% przyczyn zgonów w Polsce (2-krotnie częściej niż choroby nowotworowe). Profilaktyka pierwotna, czyli zapobieganie chorobie wieńcowej, której najgroźniejszym powikłaniem jest zawał serca, polega przede wszystkim na prowadzeniu odpowiedniego trybu życia – komentuje dr n.med. Grzegorz Skonieczny, Koordynator Oddziału Kardiologii i Intensywnej Terapii Kardiologicznej w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. L. Rydygiera w Toruniu.
W odpowiedzi na tę potrzebę Fundacja NEUCA dla Zdrowia, współpracująca z aptekami działającymi w ramach programu PARTNER+ rozpoczęła kolejną akcję bezpłatnych badań profilaktycznych. W jej ramach, specjalnie przygotowany na tę okazję kardiobus odwiedzi ponad 100 lokalizacji w całej Polsce, w tym także Wąbrzeźno, aby sprawdzić stan zdrowa serc Polaków.
W ramach badania będzie można:
wykonać EKG, które pozwala ocenić częstotliwość oraz miarowość pracy serca, ocenić rozmiar oraz położenie komór serca, wykryć ewentualne nieprawidłowości w obrębie mięśnia sercowego i ocenić skuteczność stosowanego leczenia farmakologicznego lub zabiegowego,
wykonać pomiar ciśnienia, który umożliwia rozpoznanie nadciśnienia tętniczego krwi oraz kontrolę jego leczenia,
sprawdzić wskaźnik BMI, który określa stopień ewentualnego nadmiaru tkanki tłuszczowej.
Nadciśnienie tętnicze, cukrzyca czy hipercholesterolemia są chorobami podstępnymi. Dopiero ich powikłania dają dolegliwości, które zmuszają pacjentów do zgłoszenia się do lekarza. Często zmiany, do których doszło w organizmie, są już nieodwracalne. Dlatego tak ważna jest profilaktyka pierwotna choroby wieńcowej, która pozwala nie tylko na ich wcześniejsze wykrycie, ale również na wdrożenie odpowiedniego leczenia – dodaje dr n.med. Grzegorz Skonieczny.
W trakcie każdego badania, na miejscu obecny będzie wykwalifikowany personel medyczny, który dokona pomiarów i udzieli fachowych porad w zakresie profilaktyki chorób serca.
Kardiobus będzie stacjonował w Wąbrzeźnie przy ulicy Niedziałkowskiego 5, między godzinami 10.00 a 16.00, przy siedzibie partnera akcji. Następnie ruszy do Morąga. Udział w badaniu jest bezpłatny, wymagane są jednak wcześniejsze zapisy. Można ich dokonywać w okresie czternastu dni przed planowanym badaniem pod tym samym adresem, gdzie odbywać się będą badania.
Aby uzyskane wyniki były jak najbardziej miarodajne, zaleca się, aby na godzinę przez badaniem nie pić kawy i nie palić papierosów, ponieważ przyspieszają one pracę serca.
O Fundacji:
Misją Fundacji NEUCA Dla Zdrowia jest dążenie do poprawy zdrowia i związanej z tym jakości życia społeczeństwa. Fundacja działa na rzecz rozwoju opieki farmaceutycznej i opieki zdrowotnej, udzielając wsparcia na takie cele, jak: poprawa dostępu pacjentów
do nowoczesnych form leczenia i rehabilitacji, w tym farmakoterapii; poprawa standardów ochrony zdrowia w grupach szczególnej troski i zagrożonych wykluczeniem społecznym, takich jak bezrobotni, bezdomni, osoby uzależnione, osoby z niepełnosprawnością, samotne; pomoc ofiarom wypadków, zdarzeń losowych i klęsk żywiołowych; promocja profilaktyki i edukacji zdrowotnej; wsparcie edukacji i kształcenia ustawicznego pracowników służby zdrowia.