„Ginące zawody w województwie kujawsko pomorskim” to tytuł wystawy fotografii wąbrzeźnianina Macieja Kastnera, którą będziemy mogli obejrzeć już 15 września.
15 września Wąbrzeski Dom Kultury zaprasza wszystkich do galerii na godz. 17.00 na wernisaż wystawy przygotowanej przez wąbrzeźnianina Macieja Kastnera. Tym razem obejrzymy prace wykonane techniką cyjanogumy, stworzonej przez autora dla potrzeb tej wystawy. Tematem prezentacji są ginące zawody województwa kujawsko-pomorskiego.
– „Ginące zawody województwa Kujawsko-pomorskiego” to projekt fotograficzny, który polegał na utworzeniu 41 prac, przedstawiających czynności przy wykonywaniu starych zawodów rzemieślniczych, które już niedługo mogą być na wymarciu, z racji znikomego na nie zapotrzebowania oraz utraty kadry rękodzielnictwa tradycyjnego. Stworzona dokumentacja fotograficzna pokazuje walory historyczno-kulturowe województwa kujawsko-pomorskiego oraz wartość rękodzieła, w którym kultura ta jest udokumentowana. Wykonanie cyklu „Ginące zawody województwa kujawsko-pomorskiego” pokazuje osoby, które parają się jeszcze tymi zawodami – tak o swojej wystawie mówi autor Maciej Kastner.
Maciej Kastner – artysta fotografik, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, swoje prace tworzy głównie w zabytkowych i specjalnych technikach fotograficznych takich jak: guma dwuchromianowa, carbo, olej, techniki żelazowe, mokra płyta, fotografia w podczerwieni oraz innych. Jego prace mają bardzo indywidualny klimat i charakter, który nadawany jest podczas procesu ich powstawania. Jest laureatem konkursów fotograficznych do najważniejszych należą Grand Prix w konkursie „Grudziądz Foto 2005” za dyptyk „Samotnie przez Starówkę” oraz wyróżnienie w konkursie Remis 2009 w kategorii technik szlachetnych. Autor zdjęć jest stypendystą Prezydenta Grudziądza (2012r.) oraz Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego (2013). Maciej Kastner jest autorem 12 wystaw indywidualnych. Brał również udział w 32 wystawach zbiorowych.
Projekt, który będziemy mogli poznać w Wąbrzeźnie, wykonany został z wykorzystaniem techniki indywidualnej nazwanej przez autora cyjanoguma, czyli połączenie cyjanotypii (techniki żelazowej) i gumy (techniki chromianowej). Wymienione techniki niewątpliwie należy zaliczyć do historycznych technik fotograficznych, które już dzisiaj należą do zanikających technik i zawodów tradycyjnych fotografów. Projekt w całości został sfinansowany ze stypendium artystycznego otrzymanego od Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w 2013r.