Wczoraj w toruńskich Jordankach przedstawiciele lokalnych grup działania podpisali umowy na realizację przedsięwzięć uwzględniających potrzeby konkretnych społeczności. Wśród nich byli Władysław Łukasik i Wojciech Bereza – reprezentanci Lokalnej Grupy Działania Ziemia Wąbrzeska.
Uroczyste podpisanie umów odbyło się 19 maja w toruńskim Centrum Kulturalno-Kongresowym „Jordanki” w Toruniu. – Lokalne grupy działania (LGD), czyli partnerstwa mieszkańców, organizacji pozarządowych i samorządów, otrzymają do dyspozycji około pół miliarda złotych wsparcia z Unii Europejskiej na różnorodne przedsięwzięcia uwzględniające potrzeby konkretnych społeczności – informuje Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego.
Pół miliarda trafi do 28 lokalnych grup działania (LGD), które działają na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. W tym gronie jest również Lokalna Grupa Działania Ziemia Wąbrzeska.
LGD Ziemia Wąbrzeska działa formalnie od bieżącego roku i zastąpiła dotychczasową LGD Wieczno. Jej siedziba mieści w Wąbrzeźnie przy ul. Mickiewicza 12. Na jej czele stoi zarząd, który reprezentują prezes Władysław Łukasik i wiceprezes Wojciech Bereza. W stowarzyszeniu tym zrzeszone są samorządy: nasz – miasta Wąbrzeźno oraz gmin: Wąbrzeźno, Dębowa Łąka i Książki. Działania jego oparte będą na Lokalnej Strategii Rozwoju Obszaru Ziemi Wąbrzeskiej na Lata 2016-2022. Dokument ten jest efektem konsultacji społecznych przeprowadzonych w II półroczu 2015 r. na terenie samorządów zrzeszonych w LGD (jego treść, plany działania LGD znajdziecie Państwo pod linkiem, który zamieszczamy poniżej).
Na realizację inicjatyw lokalnych, wyszczególnionych w Strategii, LGD Ziemia Wąbrzeska otrzymała 3 227 500,00 euro. Pieniądze te przeznaczone są m.in. na tworzenie klubów samopomocy i świetlic środowiskowych oraz wpieranie przedsiębiorczości społecznej.
– Powierzając w ręce lokalnych społeczności środki oraz narzędzia, by z tych pieniędzy skorzystać, tworzymy budżet obywatelski w skali wojewódzkiej. Wspólnie z lokalnymi grupami działania i działającymi w ich strukturach instytucjami i organizacjami możemy w ten sposób skutecznie reagować na realne potrzeby i problemy mieszkańców. Podstawą jest 28 lokalnych strategii rozwoju, których realizacja wkrótce się rozpocznie. W planach jest wiele ważnych społecznie działań, w których świetnie sprawdzą się między innymi organizacje pozarządowe – tłumaczy marszałek Piotr Całbecki.
W nowym unijnym rozdaniu wsparcie na działalność LGD – jak informuje Biuro Prasowe – będzie w ramach mechanizmu „Rozwój lokalny kierowany przez społeczność” (RLKS). To jedno z narzędzi realizacji polityki terytorialnej województwa. – Jesteśmy jedynym samorządem w kraju, który zastosował RLKS w tak dużej skali – dodają pracownicy Biura. – Obejmie on nie tylko tereny wiejskie, ale również mieszkańców wszystkich miast, a działania LGD będą realizowane na obszarze prawie całego województwa. Do dyspozycji LGD będą – tak jak wcześniej – środki z PROW (ponad 42 miliony euro), a także wielomilionowe wsparcie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego (76 milionów euro) oraz PO Ryby (3 miliony euro). W sumie około pół miliarda złotych.
W Kujawsko-Pomorskiem powstały dwa rodzaje LGD, które będą korzystać z różnych unijnych programów. Są to: LGD w miastach powyżej 20 tysięcy mieszkańców oraz LGD obejmujące obszary wiejskie i rybackie oraz miasta do 20 tysięcy mieszkańców.
Ps. Zachęcamy wszystkich do zapoznania się z treścią Lokalnej Strategii Rozwoju Obszaru Ziemi Wąbrzeskiej na Lata 2016-2022 – dokument ten wraz z załącznikami TUTAJ