Samorząd naszego województwa przygotował projekt, w ramach którego mają powstać ośrodki wspierania rodzin.
Ośrodki mają powstać we wszystkich 19 powiatach ziemskich oraz w każdym z czterech miast na prawach powiatu w naszym regionie. Ich ofertą będą bezpłatne specjalistyczne poradnictwo oraz pomoc psychologiczna, socjoterapeutyczna i prawna. Adresatami tego wsparcia są zarówno rodziny naturalne, jak i instytucje pieczy zastępczej. Wśród partnerów realizacji tego przedsięwzięcia pn. „Rodzina w centrum” jest Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wąbrzeźnie.
Jak informuje Beata Krzemińska rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego – projekt ten zakłada stworzenie sieci centrów wsparcia oferujących poradnictwo rodzinne (pedagogiczne, psychologiczne, prawne), mediację i terapię, warsztaty dla rodziców (naturalnych i zastępczych) i warsztaty socjoterapeutyczne dla dzieci, uczestnictwo w grupach wsparcia, superwizje w rodzinach zastępczych i wsparcie dla osób opuszczających instytucje pieczy zastępczej. Samorząd województwa chce też poszerzyć krąg kandydatów do roli rodziców zastępczych i zapewnić im profesjonalne przygotowanie w postaci uczestnictwa w kursach specjalistycznych. Oprócz tego powstać ma sześć nowych rodzinnych instytucji pieczy zastępczej: rodzinny dom dziecka w Toruniu oraz pięć małych (do czternaściorga podopiecznych) placówek opiekuńczo-wychowawczych (jedna w Toruniu i cztery w powiecie włocławskim).
W imieniu samorządu województwa liderem przedsięwzięcia jest Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu. W środę (3 lutego) w Urzędzie Marszałkowskim reprezentacje wszystkich partnerów (w większości kierownictwa lokalnych ośrodków pomocy rodzinie) podpisały wniosek aplikacyjny o dofinansowanie projektu ze środków naszego RPO 2014-2020.
Poza własnymi rodzinami wychowuje się w naszym województwie (dane za 2014 rok) ponad 4,5 tysiąca dzieci, łącznie więcej niż 3 tysiące z nich w ponad 2 tysiącach rodzin zastępczych i 22 rodzinnych domach dziecka.