Skrzyżowanie na ulicy 1 Maja i próg zwalniający, likwidacja postoju na Pułaskiego i wprowadzenie na niej ruchu dwukierunkowego to tematy poruszone podczas konsultacji dotyczących tworzenia Krajowej mapy zagrożeń bezpieczeństwa w Polsce.
Komenda Główna Policji oraz resort spraw wewnętrznych i administracji chcą stworzyć mapę, na której będą zaznaczone wszystkie zagrożenia bezpieczeństwa. Mapa ma być źródłem informacji dla każdego obywatela, niezależnie czy mieszka w Warszawie czy na wsi. Chcą umieścić na niej zagrożenia zarejestrowane przez służby porządkowe i mieszkańców. Dane te będą mówiły np. czy w danym rejonie występują przypadki przestępczości kryminalnej, gospodarczej, narkotykowej, czy też pokażą jakie są zagrożenia w ruchu drogowym.
W budowie tej mapy mają uczestniczyć mieszkańcy, dlatego też w każdym powiecie, mieście czy gminie organizowane są spotkania konsultacyjne. Jedno z nich odbyło się 22 lutego w Wąbrzeźnie. Jego gospodarz – komendant powiatowy insp. Marcin Zaleśkiewicz – zaprosił do dyskusji m.in. przedstawicieli samorządów, instytucji, stowarzyszeń i placówek oświatowych. Podłożem do wymiany zdań były dane statystyczne dotyczące stanu bezpieczeństwa w naszym powiecie. Ogólnie – jak stwierdzono – są one dobre. Zmniejszyła się liczba przestępstw, a procent ich wykrywalności w mieście wynosi 79, w gminach 70. Mniej odnotowano przypadków kierowania pod wpływałem alkoholu. Dla podtrzymania tendencji spadkowej liczby przestępstw policjanci planują – jak powiedział na spotkaniu komendant Policji – udoskonalić swoje działania. – Chcemy szybciej reagować na zdarzenia, podnieść wzrost bezpieczeństwa na drogach, skuteczniej chronić obywateli przed przestępczością. Aby działania te przenosiły oczekiwane rezultaty, należy m.in. zapewnić funkcjonariuszom optymalne warunki do pełnienia służby czy też wprowadzić nowoczesne rozwiązania informatyczne i telekomunikacyjne.
Dyskusję na temat tworzonej mapy rozpoczął starosta wąbrzeski Krzysztof Maćkiewicz. – Niebawem na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego – informował – zamieszczona będzie ankieta, przy pomocy której wszyscy mieszkańcy będą mogli wskazywać, co należałoby poprawić i zmienić, aby poprawić stan bezpieczeństwa. Zachęcam do udziału w tym badaniu. Dodał też, że wnioski złożone przez mieszkańców powiatu staną na posiedzeniu Komisji Bezpieczeństwa, Rolnictwa i Ochrony Środowiska Rady Powiatu. Pierwszy wniosek dotyczył skrzyżowania ul. 1 Maja z ul. Mickiewicza. Zaproponowano, aby przed przejściem dla pieszych wybudować tam próg zwalniający. Padły propozycje zmiany organizacji ruchu na ul. 1 Maja, likwidacji postoju taksówek na Pułaskiego i wprowadzenie tam ruchu dwukierunkowego. – Po zmianie organizacji ruchu i wprowadzeniu na skrzyżowaniu 1 Maja z Mickiewicza znaku stop, przestawieniu lustra – odniósł się do nich burmistrz Leszek Kawski – sytuacja znacznie poprawiła się. Kierowcy uważają, nie jeżdżą już na pamięć. Uważam, że dołożenie tam progu nie jest dobrym pomysłem. Natomiast jeżeli na ul. Pułaskiego wprowadzimy ruch dwukierunkowy – otworzymy przejazd przez rynek – czy o to nam chodzi? Z badań natężenia ruchu, przeprowadzonego w 2014 roku, wynika, że przez ul. 1 Maja w ciągu 16 godzin przejeżdża 8 tys. samochodów. Jeżeli zmienimy organizację ruchu – większość kierowców będzie skracać drogę i rynek nie będzie już miejscem bezpiecznym dla mieszkańców. Myślę, że w tej sprawie powinni wypowiedzieć się wszyscy wąbrzeźnianie. Jeżeli większość powie, że chce, aby był przejazd przez rynek – uszanuję ich opinię. Poza organizacją ruchu mowa była również o nieskutecznej walce z przestępczością gospodarczą, funkcjonowaniu numerów 112 oraz 997 i 998, braku elementów odblaskowych czy kamizelek u pieszych i rowerzystów. Pytano w jakim stopniu funkcjonowanie monitoringu wpływa na bezpieczeństwo mieszkańców i stan wykrywalności przestępstw oraz czy do Komendy wpływają sygnały na temat organizowania w mieście nielegalnych wyścigów samochodowych. Monitoring jest bardzo pomocnym narzędziem – stwierdzili przedstawiciele naszej komendy i burmistrz. Miasto monitorowane jest przez 24 godziny. Ten fakt oraz dobra współpraca strażników miejskich z funkcjonariuszami policji pozwalają na szybkie reagowanie na zagrożenia i przyczyniają się do lepszej wykrywalności. – Na temat organizowania wyścigów nie mamy żadnych sygnałów – mówił komendant. – Jeżeli macie Państwo informacje na ten temat – to prosimy o wskazanie tych miejsc, sytuacji.
Więcej na temat Krajowej mapy zagrożeń bezpieczeństwa w Polsce znajdziecie Państwa na stronie http://www.policja.pl/