Sprawdź, jak i gdzie oddać swój głos w wyborach parlamentarnych, które odbędą się 25 października 2015r.
Wybory do Sejmu i Senatu zostały zarządzone na 25 października 2015 roku.
W jakich godzinach możemy głosować?
Głosowanie rozpocznie się o godz. 7:00 i trwać będzie do godz. 21:00. W obwodzie zamkniętym w NZOZ Nowy Szpital w Wąbrzeźnie, ul. Wolności 27, głosowanie może rozpocząć się później niż o godz. 7:00. O tym jednak zadecyduje Obwodowa Komisja Wyborcza.
We wszystkich lokalach o godzinie 21.00 przewodniczący obwodowych komisji wyborczych zarządzają zakończenie głosowania. Po tej godzinie głos mogą oddać jedynie wyborcy, którzy przybyli do lokalu wyborczego przed godziną zakończenia głosowania.
Pamiętaj o dokumencie ze zdjęciem!
Wybierając się do lokalu wyborczego, musimy zabrać ze sobą dokument ze zdjęciem, mogą to być dowód osobisty, prawo jazy albo inny, na podstawie którego członkowie komisji będą mogli stwierdzić naszą tożsamość. Bez takiego dokumentu nie otrzymamy kart do głosowania.
Gdy głosujemy poza miejscem swojego zameldowania, mamy obowiązek okazać zaświadczenie o prawie do głosowania. Obywatele polscy stale zamieszkujący za granicą powinni zabrać ze sobą ważny polski paszport.
Jak głosować?
Po otrzymaniu kart do głosowania udajemy się do miejsca w lokalu wyborczym, zapewniającego tajność głosowania.
PAMIĘTAJMY! Głosujemy tylko na jedną listę kandydatów poprzez umieszczenie na karcie do głosowania znaku „X” w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego z kandydatów tej listy.
UWAGA! W lokalu otrzymamy dwie karty do głosowania:
białą kartę w formie wielostronicowej broszury, za pomocą której będziemy wybierać JEDNEGO kandydata do Sejmu,
oraz żółtą pojedynczą kartę, za pomocą której wskażemy JEDNEGO kandydata na senatora.
Dopisanie na karcie do głosowania dodatkowych numerów list i nazw lub nazwisk albo poczynienie innych dopisków poza kratką nie wpływa na ważność oddanego na niej głosu.
Jeżeli nie jesteśmy pewni co do sposobu oddania głosu, niezbędne informacje w tym zakresie znajdziemy na karcie do głosowania.
Kiedy oddany głos jest nieważny?
Ma to miejsce w następujących sytuacjach:
- gdy na karcie do głosowania postawiono znak „X” w kratce z lewej strony obok nazwisk dwóch lub większej liczby kandydatów z różnych list kandydatów;
- gdy nie postawiono znaku „X” w kratce z lewej strony obok nazwiska żadnego kandydata z którejkolwiek z list;
- gdy na karcie do głosowania znak „X” postawiono w kratce z lewej strony wyłącznie obok nazwiska kandydata umieszczonego na liście kandydatów, której rejestracja została unieważniona.
Jeżeli na karcie do głosowania znak „X” postawiono w kratce z lewej strony obok nazwisk dwóch lub większej liczby kandydatów z tej samej listy kandydatów, to głos taki uważa się za głos ważnie oddany na wskazaną listę kandydatów z przyznaniem pierwszeństwa do uzyskania mandatu kandydatowi na posła, którego nazwisko na tej liście umieszczone jest w pierwszej kolejności.
Jak głosują osoby niepełnosprawne?
Niepełnosprawni wyborcy mogą głosować używając nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille’a. Osoba niepełnosprawna podczas głosowania może korzystać z pomocy innej osoby, z wyłączeniem członków komisji wyborczych i mężów zaufania. Na prośbę wyborcy niepełnosprawnego członek obwodowej komisji wyborczej jest obowiązany przekazać ustnie treść obwieszczeń wyborczych w zakresie informacji o komitetach wyborczych biorących udział w wyborach oraz zarejestrowanych kandydatach i listach kandydatów. Wyborcy niepełnosprawni o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności mogą zagłosować przez pełnomocnika. Prawo głosowania przez pełnomocnika przysługuje także wyborcy, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 75 lat.
Zgodnie z ustawą z dnia 5 stycznia 2011 r. Kodeks wyborczy pełnomocnikiem może być tylko osoba wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie, co udzielający pełnomocnictwa do głosowania lub posiadająca zaświadczenie o prawie do głosowania. Pełnomocnictwo do głosowania można przyjąć tylko od jednej osoby, chyba że co najmniej jedną z nich jest wstępny, zstępny, małżonek, brat, siostra lub osoba pozostająca w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli w stosunku do pełnomocnika.
Wyborcy niepełnosprawni mogą również oddać swój głos korespondencyjnie. Zamiar takiego głosowania należało zgłosić burmistrzowi.
Gdzie głosujemy?
Informacje na temat wyborów umieszczane są na bip.wabrzezno.com w zakładce WYBORY