8 października 2015 r. odbyło się posiedzenie Komisji Oświaty, Wychowania, Kultury, Sportu i Rekreacji. Radni wysłuchali informacji na temat działalności wąbrzeskich klubów sportowych i funkcjonowania klas sportowych.
Radni spotkali się wyjątkowo w Szkole Podstawowej nr 3. Na posiedzenie Komisji Oświaty, Wychowania, Kultury, Sportu i Rekreacji zaproszono przedstawicieli wąbrzeskich klubów sportowych, dyrektorki i nauczycieli wychowania fizycznego. Poproszono ich o podsumowanie sezonu sportowego 2014/2015, przedstawienie osiągnięć klubów i ich zawodników oraz osiągnięć uczniów klas sportowych.
O sukcesach i porażkach MKS Unii Wąbrzeźno mówił prezes klubu Sebastian Isbrandt. – W sezonie 2014/15 w naszym klubie aktywnie działała tylko sekcja piłki nożnej. Sekcja składa się obecnie aż z 7 grup szkoleniowych i zrzesza około 160 zawodników z Wąbrzeźna i całego powiatu. Klub zatrudnia 6 trenerów. Prowadzone są treningi z dziećmi od 5 roku życia, poprzez wszystkie kategorie wiekowe, aż do seniorów. – Kiedy w 2009 roku tworzyliśmy szkółkę piłkarską, nie spodziewaliśmy się tak dużego zainteresowania. Pomysł jej stworzenia był strzałem w „dziesiątkę”.
MKS Unia współpracuje ze Szkołą Podstawową nr 3 i Gimnazjum nr 1. Trenerzy pracują z uczniami klas sportowych o profilu piłka nożna. Miniony sezon – jak stwierdził S. Isbrandt – jest potwierdzeniem, że współpraca ta przynosi dobre wyniki. Juniorzy młodsi ubiegły sezon zakończyli na 3. miejscu, trampkarze i młodzicy – rozegrali sezon w najwyższej klasie rozgrywkowej LIDZE KPZPN. Natomiast orlicy w swojej lidze zajęli 9. miejsce, a żacy 6.
77 dziewcząt trenuje piłkę ręczną w UKS Vambresia WORWO. Klub również ściśle współpracuje z wąbrzeskimi placówkami oświatowymi. Uczęszczają do niego dziewczęta z klas sportowych Szkoły Podstawowej nr 3, Gimnazjum nr 1, z Liceum Ogólnokształcącego oraz z Zespołu Szkół we Wroniu. – W ubiegłym sezonie piłkarki ręczne zapisały na swoim koncie sporo osiągnięć. – Dziewczyny – wyliczał na posiedzeniu trener Jarosław Rutkowski – zdobyły Mistrzostwo Województwa Kujawsko-Pomorskiego, awansowały do półfinału Pucharu Polski ZPR, w którym zajęły trzecie miejsce. Juniorki młodsze zajęły pierwsze miejsce w kujawsko-Pomorskiej Lidze Wojewódzkiej i zdobyły awans do rozgrywek o Mistrzostwo Polski, w których ostatecznie zajęły miejsca od piątego do ósmego. Seniorki w rozgrywkach II ligi zajęły drugie miejsce. Swoje sukcesy odnotowały też młodziczki młodsze. Jednymi z nich jest drugie miejsce na Ogólnopolskim Turnieju Piłki Ręcznej w Kowalewie, trzecie miejsce w Ogólnopolskim Mikołajkowym Turnieju Piłki Ręcznej w Szczecinie, drugie miejsce na turnieju w Gardei czy też trzecie na Ogólnopolskim Turnieju Wiosennym w Lubiczu.
– Od września 2015 r. – mówił J. Rutkowski – w szkołach uruchomione zostały Ośrodki Szkolenia Piłki Ręcznej. System ten obejmuje szkolenia uczennic od klas VI szkół podstawowych do klas trzecich włącznie szkół ponadgimnazjalnych. Ośrodki te finansuje Ministerstwo Sportu i Turystyki, nasz samorząd oraz sponsorzy.
W tym roku Vambresia WORWO nie zagra w II lidze. – W zespole zostało 8 dziewcząt. Trzy zawodniczki odeszły do Kwidzyna, jedna do Koszalina, a dwie grają w Płocku – tłumaczył J. Rutkowski. Zespół będzie odbudowywany na bazie juniorek i prawdopodobnie do ligowych rozgrywek wróci w przyszłym sezonie.
Miejski Uczniowski Klub Pływacki „Przyjazne Wody” jest najmłodszą organizacją sportową w naszym mieście. Jego popularność przerosła oczekiwania jego założycieli. – W klubie obecnie mamy 160 dzieci – mówiła sekretarz MUKP „Przyjazne Wody” Barbara Dąbrowska. W sezonie 2014/15 treningi odbywały się trzy razy w tygodniu po 1 godzinie. Zawodnicy doskonalili umiejętności pływania wszystkimi stylami, doskonalili skok startowy oraz uczyli się nawrotów do każdego stylu. Startowali – z dobrymi rezultatami – w jesiennych zawodach o Puchar Prezydenta Miasta Bydgoszczy, w zawodach wojewódzkich Mali Mistrzowie, w Mikołajkowych Zawodach w Wąbrzeźnie i w Bydgoszczy, w Memoriale Pawła Bączyńskiego i w zawodach o Puchar Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2 w Wąbrzeźnie. – Założone cele zostały przez nas osiągnięte – oceniła B. Dąbrowska. – Podnieśliśmy poziom sportowy dzieci uprawiających pływanie i udało nam się zintegrować środowisko społeczne skupione wokół klubu, promując przy tym zdrowy styl życia.